ul. Broniewskiego 3, 01-785 Warszawaponiedziałek – piątek | godz. 8:00 – 20:00
sobota | godz. 8:00 – 14:00
tel. 22 273 90 00

Chirurgia kolana

Kolano jest stawem niezwykle narażonym na urazy, które zaniedbane prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych, czyli upraszczając prowadzą do powstania dolegliwości bólowych i ograniczenia zakresu ruchomości. Burzliwy rozwój technik artroskopowych zaczął  się od stawu kolanowego i doprowadził do umożliwienia wykonywania bardzo złożonych procedur wyłącznie artroskopowo (czyli małoinwazyjne, pod kontrolą końcówki kamery wsuniętej do stawu)

W CM Gamma dysponujemy pełną gamą możliwości leczenia stawu kolanowego od artroskopii, przez osteotomie i biologiczne metody leczenia chrząstki po endoprotezoplastykę w takich patologiach jak:

 • uszkodzenia łąkotek i chrząstki (pełna gama tzw. biologicznych metod leczenia chrząstki),
 • szeroko rozumiana choroba zwyrodnieniowa (endoprotezoplastyka gdy już na ww. metody jest za późno),
 • urazów więzadłowych (m.in. rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego i innych),
 • niestabilności rzepki,
 • jałowe martwice chrzęstno-kostne,
 • łąkotka tarczowata,
 • urazy i ich następstwa.

 

Najczęstsze choroby kolana

Nowoczesne leczenie zmian zwyrodnieniowych

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych mogą dotyczyć Pacjentów w praktycznie każdym wieku. Najczęściej pojawiają się u osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia lub osób młodych, które wcześniej podczas np. aktywności fizycznej doznały urazu stawu kolanowego, zerwania wiązadeł, uszkodzeń łąkotek czy chrząstki stawowej.

 • Leczenie zmian zwyrodnieniowych jest tak naprawdę podyktowane „charakterem i oczekiwaniami” Pacjenta, który trafi do gabinetu lekarskiego na konsultacje – mówi lek. Michał Szyszka specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma. – Tzn. inne leczenie zaproponujemy Pacjentom młodym oraz aktywnym fizycznie, a zupełnie inne leczenie zastosujemy u osób starszych, gdzie ich głównym celem jest pozbycie się dolegliwości bólowych – dodaje.

Dzisiaj specjaliści zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu posiadają różnoraki arsenał możliwości leczenia – od leczenia nieoperacyjnego, podawania leków, czynników wzrostu komórek macierzystych bezpośrednio do stawu kolanowego, aż po nowoczesne operacje kolana.

Nowocześnie i sprawnie fizycznie

Nowoczesne operacje kolana oszczędzające staw to tzw. preserving surgery – polegające na „remoncie” struktur stawu czyli naprawie lub przeszczepie łąkotki, rekonstrukcji wiązadła krzyżowego czy chrząstki.

 • Główna zaletą zastosowania tej metody leczenia dla Pacjenta jest ocalenie własnego stawu oraz brak zaburzenia zmysłu czucia głębokiego w mięśniach i ścięgnach – mówi lek. Michał Szyszka. – Zawsze później w procesie leczenia pozostaje zarówno lekarzowi oraz Pacjentowi drugie wyjście w postaci zaopatrzenia ostatecznego – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Preserving surgery dedykowane jest szczególnie osobom, które mają duże oczekiwania względem swoich kolan oraz chcą pozostać aktywni fizycznie – dla których warto za wszelką cenę zachować własny staw.

Przede wszystkim bez bólu

Spora grupa Pacjentów trafia do lekarza zbyt późno, kiedy nie mamy możliwości zastosować leczenia oszczędzającego staw, a priorytetowym zadaniem dla lekarza jest przed wszystkim pozbycie się towarzyszącego bólu w stawie kolanowym, poprawa stabilności oraz zakresu ruchu.

 • Ta grupa Pacjentów głównie chce pozbyć się bólu i dla nich zalecana jest protezoplastyka – mówi lekarz Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma. – Zawsze musimy na Pacjenta spojrzeć całościowo, czyli nie tylko na zdjęcie RTG, a także na oczekiwania Pacjenta względem sprawności czy na możliwości powikłań – dodaje.
A kiedy się zdecydować na protezoplastykę?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć tak naprawdę po konsultacji z lekarzem sam Pacjent – w sytuacji gdy jest gotowy psychicznie na operacje kolana. Lekarz powinien poinformować podczas wizyty w gabinecie o wszelkich możliwościach jakie oferuje endoprotezoplastyka stawu kolanowego, ewentualnych powikłaniach oraz regularnych kontrolach po wykonanym zabiegu operacyjnym.

 • Protezoplastyka to możliwość powrotu do normalnego funkcjonowaniu w życiu codziennym oraz również do sportu w wykonaniu amatorskim takim jak np. nordic walking, jazda na rowerze czy truchtanie – mówi lek. Michał Szyszka . – Ale głównie ta operacja kolana ma nas uwolnić od bólu – podkreśla.
20 lat sprawności

Poza wyborem specjalisty z zakresu ortopedii oraz ośrodka w którym będzie prowadzone nasza operacja kolana nie zapominajmy o doborze odpowiedniego implantu. Sprawdzone i dobre jakościowo implanty stawów kolanowych wytrzymują około 20 lat – oferując odpowiedni zakres ruchu czy prawidłowy tor pracy rzepki.

Nowym narzędziem w przypadku protezoplastyki stawu kolanowego od kilku lat jest sposób – operacje kolana dostosowaną za każdym razem indywidulanie dla Pacjenta.

 • Na podstawie rezonansu magnetycznego czy zdjęć RTG jesteśmy wstanie przygotować idealne wymiary implantu dostosowanego do danego stawu kolanowego – mówi lek. Michał Szyszka, ortopeda z Centrum Medycznego Gamma. – Ta możliwość pomaga szczególnie w leczeniu trudnych przypadków kolan, znacznie zniekształconych, mających zaburzenia osi, po złamaniach oraz infekcjach. Przede wszystkim dają możliwość chirurgowi prawidłowego osadzenia endoprotezy, a w niektórych sytuacjach w przypadku protezoplastyki stawu kolanowego bywa to niezwykle trudne – dodaje.
Operacje kolana a powrót do zdrowia

Rehabilitację po zabiegu operacyjnym protezoplastyki stawu kolanowego rozpoczynamy z Pacjentem już pierwszego dnia – poprzez ruchy czynne i bierne stopą oraz stawem kolanowym. Można powiedzieć, że koniec operacji kolana jest początkiem powrotu do sprawności Pacjenta. Ponadto w pierwszej dobie od operacji stawu kolanowego bezwzględnie Pacjenci muszą być spionizowani oraz nauczeni poruszać się o kulach.

 • W Centrum Medycznym Gamma okres hospitalizacji Pacjenta po operacji kolana wynosi około 3 dni – mówi lek. Michał Szyszka. – W tym czasie muszę być nauczeni funkcjonowania we własnym zakresie – dodaje.

Po okresie około 2 tygodni od zabiegu operacyjnego usuwane są szwy. Natomiast po 6 tygodniach jest pierwsza wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego proces leczenia, na której w większości przypadków jest zalecane odstawienie kul oraz poruszanie bez asekuracji.

Czemu nie warto czekać i bać się operacji kolana?

Gdy dojdzie do uszkodzenia stawu kolanowego, biodrowego czy jakiegokolwiek innego stawu nie wstrzymujmy lub przeciągajmy decyzji o podejmowaniu leczenia! W takim przypadku czas działa na naszą niekorzyść i w większości sytuacji dochodzi w późniejszym okresie do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Następstwo w postaci zmian zwyrodnieniowych, przykurczy mięśni, nasilenia dolegliwości bólowych oraz destrukcji kości prowadzi do konieczności zastosowania przez lekarza bardziej skomplikowanego procesu leczenia, a dla Pacjenta oznacza dłuższą drogę do sprawności.

 • Często osoby z tak zniekształconymi stawami są mniej usatysfakcjonowani z przebiegu leczenia, niż osoby u których nie dojdzie do aż tak poważnych uszkodzeń – mówi lek. Michał Szyszka. – Dlatego w przypadku jakiegokolwiek urazu lub najmniejszego bólu udajmy się jak najszybciej na kontrolę do ortopedy – podkreśla.
Nie chcę się operować…

Podczas konsultacji lekarz powinien poinformować w gabinecie Pacjenta jakie są możliwości leczenia oraz w jaki sposób można przeprowadzić zaproponowany proces leczenia. Pacjent musi być w 100% pewny, świadomy i zdecydowany na operacje kolana oraz mieć zaufanie do lekarza.

 • Tylko w takim układzie jest możliwość, aby Pacjent był ostatecznie zadowolony z całego procesu leczenia – podkreśla lek. Michał Szyszka.
Kontakt z lekarzem

Wybór odpowiedniego procesu leczenia jest ustalany w Centrum Medycznym Gamma indywidualnie z każdym Pacjentem podczas konsultacji medycznej oraz po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych.

 • Zawsze staramy się dopasować i wybrać najlepszą metodę leczenia do danej potrzeby Pacjenta – mówi lek. Michał Szyszka. – Natomiast po np. zabiegu operacji kolana każdemu Pacjentowi zostaje przekazany numer telefonu lekarza prowadzącego oraz adres mailowy, tak, aby Pacjent w razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów nie poczuł się pozostawiony sam sobie – dodaje.

Jak nowocześnie leczyć dolegliwości kolana

Leczenie nieoperacyjne

Kiedy poznamy już przyczynę dolegliwości naszego kolana kolejnym zagadnieniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć to „co można z tym zrobić?”. Od razu pojawia się pytanie – czy potrzebna jest operacja?

 • Większość dolegliwości kolana nie wymaga leczenia operacyjnego, dlatego w dobrych ośrodkach ortopeda bardzo blisko współpracuje z zespołem doświadczonych fizjoterapeutów i USG m.in. podania osoczowych czynników wzrostu – mówi dr n. med. Paweł Adamczyk specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma.

Niezwykle istotny jest przepływ informacji pomiędzy lekarzem kierującym na rehabilitację a fizjoterapeutą, ponieważ każdego Pacjenta trzeba traktować indywidualnie i w razie potrzeby elastycznie modyfikować terapię. Warto podkreślić, że fizjoterapia to nie tylko leczenie, kiedy pojawi się ból. Kontakt z doświadczonym fizjoterapeutą jest niezwykle istotny, jako profilaktyka urazów np. poprzez odpowiednie przygotowanie do sezonu narciarskiego czy przy powrocie do sportu po latach lub w celu redukcji masy ciała.

 • Niestety zbyt często myślimy o tym, kiedy już mleko się rozleje i dochodzi do powstania uszkodzenia kolana – mówi dr n. med. Paweł Adamczyk. – Planując leczenie operacyjne również warto rozpocząć fizjoterapię wcześniej po to żeby przygotować staw i mięśnie do operacji, zobaczyć pacjentów w różnych okresach po leczeniu operacyjnym. Pozwala to zmniejszyć niepokój Pacjenta, poznać realia oraz ćwiczenia pooperacyjne – dodaje.

Warto nadmienić o ortobiologii, czyli zdobyczach biologii w służbie medycyny. Te techniki mają zastosowanie zarówno w leczeniu świeżych urazów jak i zmian wynikających z przeciążenia czy przewlekłego uszkodzenia. Mamy możliwość wpływania na proces gojenia tkanek poprzez użycie:

 • Koncentratu płytkopochodnych czynników wzrostu – białek, uzyskiwanych z ziarnistości zawartych w płytkach krwi pacjenta, wpływających na proces zapalny, a poprzez to na gojenie. Krew pobierana jest w gabinecie zabiegowym i kilkanaście minut później (tyle zajmuje przygotowanie preparatu) podawana najczęściej pod kontrolą USG lub w warunkach sali operacyjnej (jeśli jest to użycie w trakcie operacji).
 • Tzw. „Komórki macierzyste”(mezenchymalne komórki wielopotencjalne, MSC)- pobierane z różnych tkanek (w Centrum Medycznym Gamma rutynowo pobieramy materiał z tkanki tłuszczowej lub szpiku kostnego). Ideą tego zabiegu jest dostarczenie w okolicę uszkodzonej tkanki komórek, które pomogą stworzyć bliznę lub regenerat dla tej tkanki. Ta metoda używana jest na szeroką skalę, jako jeden z elementów leczenia uszkodzeń chrząstki czy zaburzeń gojenia kości (np. stawy rzekome). Najczęściej podawane są w warunkach sali operacyjnej.
 • Wiskosuplementacji- podawane do stawów preparaty zwierające wysokie stężenie kwasu hialuronowego. Zabieg wpływa na poprawę ślizgu i przenoszenie obciążeń przez uszkodzoną chrząstkę oraz stan zapalny w zmienionym zwyrodnieniowo stawie. W praktyce oznacza to, że po kilku dniach po podaniu staw powinien w odczuwalny sposób lepiej pracować, przede wszystkim Pacjent powinien odczuwać mniejszy ból.

Leczenie operacyjne urazów

Artroskopia

Dzisiaj zdecydowaną większość uszkodzeń stawu kolanowego leczmy z użyciem artroskopu, czyli układu optycznego zakończonego kamerą – pozwalającą nam pod odpowiednim powiększeniem dokładnie obejrzeć staw od środka oraz kontrolować manewry, jakie wykonujemy. Do podstawowej artroskopii kolana wystarczają dwa nacięcia skóry po ok. 5mm. Śmiało można te często duże zabiegi określić operacjami przez „dziurkę od klucza”.

 • W ten sposób można m.in. zeszyć uszkodzoną łąkotkę lub usunąć uszkodzony fragment, naprawić uszkodzenie chrząstki czy zrekonstruować uszkodzone więzadło – mówi dr n. med. Paweł Adamczyk specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma.

Złamanie

Jednym z częstszych wskazań do leczenia operacyjnego jest złamanie kości. Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej złamań kwalifikujemy do leczenia operacyjnego, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie odtworzyć anatomię i funkcję kolana, a same operacje stają się coraz bardziej bezpieczne i skuteczne.

W przypadku kolana trzeba wspomnieć o złamaniach kompresyjnych (najczęściej kłykcia bocznego piszczeli), czyli takich, gdy podczas urazu twardszy kłykieć kości udowej wgniata – bardziej miękki kłykieć kości piszczelowej. O takim typie złamania zawsze trzeba pomyśleć, gdy w zaaspirowanym podczas punkcji stawu płynie widać krople tłuszczu (ten tłuszcz pochodzi ze szpiku kostnego, który przez szczelinę złamania wlał się do jamy stawu), zdjęcie RTG często może nie wykazać złamania. Koniecznie trzeba w takiej sytuacji wykonać badanie MRI lub CT. Czasem, gdy złamanie jest znacząco przemieszczone – wskazane jest leczenie operacyjne np. poprzez użycie specjalnego balonu wprowadzanego do kości piszczelowej pod złamanie. Poprzez jego napełnienie podnosimy i korygujemy wgniecenie powierzchni stawowej. Następnie powstałą lożę wypełniamy specjalnym substytutem kostnym w formie pasty, który w ciągu kilku minut utwardza się stabilizując złamanie.

 • Po kilku miesiącach przebudowuje się w pełni w prawidłową kość – mówi dr n. med. Paweł Adamczyk. – Odtworzenie powierzchni stawowej kontrolujemy artroskopem, najczęściej nie ma potrzeby użycia dodatkowych implantów do stabilizacji złamania – dodaje.

W większości pozostałych złamań, jeśli podjęta zostaje decyzja o leczeniu operacyjnym musimy użyć implantów do stabilizacji kości. W Centrum Medycznym Gamma używamy implantów wiodących światowych producentów wykonanych z tytanu, stali chirurgicznej oraz włókien węglowych, które są przejrzyste dla promieni RTG, co pozwala dużo lepiej kontrolować postępy zrostu kostnego.

Najczęściej prawidłowo zespolone złamanie nie wymaga dodatkowego unieruchomienia w gipsie. Wiedząc, że właściwie i stabilnie zaopatrzyliśmy złamanie możemy w drugim tygodniu po operacji (kiedy rana się wstępnie wygoi) rozpocząć proces fizjoterapii.

 • Takie postępowanie powoduje, że zaniki mięśni są możliwie małe, nie powstają zrosty i przykurcze mogące ograniczać zakres ruchomości kolana – mówi dr n. med. Paweł Adamczyk. – Jednym słowem można możliwie szybko wrócić do normalnej aktywności – dodaje.

Leczenie operacyjne niestabilności kolana

Podstawą leczenia operacyjnego niestabilności kolana jest dobra diagnostyka, czyli badania zlecone przez doktora jak: RTG, MRI lub CT. Tylko to pozwala lekarzowi starannie zaplanować wspólnie z Pacjentem podczas konsultacji dalszy proces leczenia. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, ale bardzo często jest to uraz złożony z dodatkowymi uszkodzeniami łąkotek, chrząstki oraz innych więzadeł. Warto podkreślić, że nieleczona niestabilność kolana po pewnym czasie doprowadzi do wtórnych uszkodzeń chrząstki i łąkotek. Wtedy leczenie jest trudniejsze i nie tak skuteczne…

Techniki stosowane w Centrum Medycznym Gamma pozwalają (po izolowanej naprawie więzadła krzyżowego przedniego) na pozbycie się ortezy już w 4 tyg. po zabiegu.

 • Rehabilitację Pacjent zaczyna już w drugim tygodniu po zabiegu, podobnie jak stopniowe obciążanie operowanej kończyny – mówi dr n. med. Paweł Adamczyk. – W CM Gamma do stabilizacji przeszczepu więzadła używane są wyłącznie sprawdzone implanty wiodących światowych producentów – dodaje.

Leczenie operacyjne uszkodzeń przewlekłych

Uszkodzenia chrząstki

Na tym polu w ostatnich kilku latach doszło do olbrzymiego postępu. Obecnie przy użyciu technik małoinwazyjnych można wykonać rozległą naprawę chrząstki stawowej z zastosowaniem tzw. „komórek macierzystych”(mezenchymalne komórki wielopotencjalne, MSC) i nowoczesnych membran kolagenowych – materiału, w którym zagnieżdżą się komórki MSC by z czasem go przebudować w bliznę chrzęstną. Istnieją jednak sytuacje, w których nadal trzeba wykonywać zabiegi „na otwarto” zarówno z użyciem membran kolagenowych.

Kiedy uszkodzenie chrząstki lub łąkotki w kolanie wynika z nieprawidłowej osi kończyny (np. szpotawości, czyli „nóg na beczce prostowanych”) podstawą leczenia jest korekcja osi kończyny. Efekt ten uzyskujemy przez osteotomie – zabiegi przecięcia kości i zespolenia ich, z użyciem nowoczesnych dedykowanych implantów w odpowiednim ustawieniu.

 • Brzmi niepokojąco, ale wbrew pozorom nie należy się obawiać tego typu interwencji – mówi dr n. med. Paweł Adamczyk, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma. – Służą one przecież temu, aby zatrzymać dalszą destrukcję stawu, czyli uniknąć protezy całkowitej stawu – dodaje.

Endoprotezoplastyka

W sytuacji, gdy pozostałe metody zawiodą lub zmiany zwyrodnieniowe są już zbyt zaawansowane, trzeba rozważyć wykonanie endoprotezoplastyki. Podstawowym wskazaniem są dolegliwości bólowe i ograniczenie zakresu ruchomości stawu (a nie obraz RTG).

 • Najważniejsze są dolegliwości odczuwane przez Pacjenta a nie książkowe wskazania na podstawie obrazów RTG – podkreśla dr n. med. Paweł Adamczyk.

W Centrum Medycznym Gamma używamy zawsze implantów wiodących firm dobieranych indywidualnie dla każdego Pacjenta. Obecnie światowym standardem są operacje z wykorzystaniem wykonanych przed operacją przymiarów (ma podstawie badania CT lub MRI oraz informacji od operującego chirurga).

 • Są to protezy „szyte na miarę”, co pozwala skrócić operację i uniknąć kilku pułapek śródoperacyjnych – mówi dr n. med. Paweł Adamczyk.

Centrum Medyczne Gamma posiada zwalidowany aparat MRI dla dwóch wiodących amerykańskich producentów endoprotez oraz duże operacyjne doświadczenie w ich zastosowaniu.

Chcesz umówić wizytę, lub dowiedzieć się więcej?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.

Zadaj pytanie
close
logo gamma
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Ci kontakt z nami poprzez pozostawienie numeru telefonu. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.

Zostaw numer
oddzwonimy!
phone