Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Aktualność

Nowoczesne leczenie zmian zwyrodnieniowych cz. 1

2017-09-29

Leczenie zmian zwyrodnieniowych jest tak naprawdę podyktowane „charakterem oraz oczekiwaniami” Pacjenta, który trafi do gabinetu lekarskiego na konsultacje – mówi lek. Michał Szyszka specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma. – Tzn. inne leczenie zaproponujemy Pacjentom młodym oraz aktywnym fizycznie, a zupełnie inne leczenie zastosujemy u osób starszych, gdzie ich głównym celem jest pozbycie się dolegliwości bólowych – dodaje.

Dzisiaj specjaliści zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu posiadają różnoraki arsenał możliwości leczenia – od leczenia nieoperacyjnego, podawania leków, czynników wzrostu, komórek macierzystych bezpośrednio do stawu kolanowego, aż po leczenie operacyjne.

Nowocześnie i sprawnie fizycznie

Z nowoczesnych metod leczenia operacyjne oszczędzające staw możemy wyróżnić tzw. preserving surgery – polegające na „remoncie” struktur stawu czyli naprawie lub np.: rekonstrukcji wiązadła krzyżowego, przeszczepieniu łąkotek czy chrząstki stawowej.

Główna zaletą zastosowania tej metody leczenia dla Pacjenta jest ocalenie własnego stawu oraz brak zaburzenia czucia głębokiego w mięśniach i ścięgnach – mówi lek. Michał Szyszka. – Zawsze później w procesie leczenia pozostaje zarówno lekarzowi oraz Pacjentowi drugie wyjście w postaci zaopatrzenia ostatecznego – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Preserving surgery dedykowane jest szczególnie osobom, które mają duże oczekiwania względem swoich kolan oraz chcą pozostać aktywni fizycznie – dla których warto za wszelką cenę zachować własny staw.

Przede wszystkim bez bólu

Spora grupa Pacjentów trafia do lekarza zbyt późno, gdzie nie mamy możliwości zastosować leczenia oszczędzającego staw, a priorytetowym zadaniem dla lekarza jest przede wszystkim pozbycie się towarzyszącego bólu w stawie kolanowym, poprawa stabilności oraz zakresu ruchu.

Ta grupa Pacjentów głównie chce pozbyć się bólu i dla nich zalecana jest protezoplastyka – mówi lekarz Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma. – Zawsze musimy na Pacjenta spojrzeć całościowo, czyli nie tylko na zdjęcie RTG, a także na oczekiwania Pacjenta względem sprawności czy na możliwości powikłań – dodaje.

A kiedy się zdecydować na protezoplastykę?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć tak naprawdę po konsultacji lekarzem sam Pacjent – w sytuacji gdy jest gotowy psychicznie na podjęcie się leczenia operacyjnego. Lekarz powinien poinformować podczas wizyty w gabinecie o wszelkich możliwościach jakie oferuje endoprotezoplastyka stawu kolanowego, ewentualnych powikłaniach oraz regularnych kontrolach po wykonanym zabiegu operacyjnym.

Protezoplastyka to możliwość powrotu do normalnego funkcjonowaniu w życiu codziennym oraz również do sportu w wykonaniu amatorskim takim jak np. nordic walking, jazda na rowerze czy truchtanie – mówi lek. Michał Szyszka . – Ale głownie ten zabieg operacyjny mam nas uwolnić od bólu – podkreśla.

Już dziś możecie umówić się na wizytę do lek. Michała Szyszki w Centrum Medycznym Gamma poprzez portal ZnanyLekarz lub telefonicznie: tel. 22 273 90 00 /kontakt@cmgamma.pl


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...