ul. Broniewskiego 3, 01-785 Warszawaponiedziałek – piątek | godz. 8:00 – 20:00
sobota | godz. 8:00 – 14:00
tel. 22 273 90 00

Chirurgia biodra

Staw biodrowy jest jednym z największych stawów naszego organizmu i przenosi olbrzymie obciążenia. Jest niezwykle podatny na rozwój zmian zwyrodnieniowych. Dodatkowo dość często podczas jego formowania w życiu płodowym dochodzi do nieprawidłowości i rozwija się tzw. dysplazja stawu biodrowego lub w innym mechanizmie tzw. konflikt udowo-panewkowy przyspieszający i prowadzący do uszkodzenia obrąbka stawowego i chrząstki.

Nie każdy ból biodra to od razu zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego i nie każde zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego oznaczają potrzebę endoprotezy. Specjaliści CM Gamma na podstawie badania klinicznego i diagnostyki obrazowej celnie postawią diagnozę i podejmą się leczenia artroskopowego czy, jeśli jest taka potrzeba, na otwarto  takich chorób jak:

 • konflikt udowo-panewkowy
 • uszkodzenia obrąbka stawowego i chrząstki
 • jałowa martwica głowy kości udowej
 • biodro strzelające zewnętrzne i wewnętrzne
 • szeroko rozumiana choroba zwyrodnieniowa
 • urazy i ich następstwa

 

Najczęstsze choroby biodra
Proteza biodra

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawów biodrowych dotyka najczęściej Pacjentów powyżej 50. roku życia, ale może pojawić się w każdym wieku. Problem schorzeń w stawów dotyczy przeważnie dużych, przenoszących obciążenia stawów kończyn dolnych – stawu biodrowego lub kolanowego, ale może także ulokować się w okolicach każdego stawu, jak również w obrębie kręgosłupa. U Pacjentów z chorobą zwyrodnieniową dochodzi do zniszczenia chrząstki stawowej powstania wokół stawu wyrośli kostnych tzw. osteofitów – ograniczających zakres ruchu w stawie.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego bazuje na usunięciu uszkodzonego elementu organizmu i zastąpieniu go elementem sztucznym (implantem), który przejmuje funkcję usuniętej struktury.

Niezwykle istotnym zagadnieniem w chwili pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym u Pacjenta, jest zaopatrzenie go w nowoczesną, dobrą i jednocześnie sprawdzoną endoprotezę. W Centrum Medycznym Gamma wykonujemy zabiegi endoprotezoplastyki przy użyciu wszystkich wiodących implantów dostępnych w światowej dziedzinie ortopedii. W rezultacie każdy z naszych Pacjentów po konsultacji z lekarzem otrzymuje taki implant, jaki dla niego będzie najlepszy – z uwzględnieniem płci, wieku, aktywności fizycznych oraz oczekiwań życiowych.

 • W takich przypadkach u Pacjentów najlepsze endoprotezy, to takie, które najdłużej „przeżywają” – informuje lek. Michał Szyszka – To tak, jak porównamy się do samochodów – na rynku są ładne i szybkie, ale także wyróżniamy bezawaryjne. W przypadku endoplastyki niekoniecznie Ferrari będzie najlepszym rozwiązaniem, tylko model endoprotezy, w których artykulacja, czyli połączenie głowy z panewką ma najmniejszą ścieralność – podkreśla.
 • Na szczęście współczesne endoprotezy, poza dłuższym okresem rehabilitacji, wolniej się zużywają i mają mniejszą tendencję do zwichnięcia – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Gamma. – Pacjent po totalnej endoprotezoplastyce biodra może wrócić do pełnego funkcjonowania w okresie 6 miesięcy – dodaje.

Kapoplastyka stawu biodrowego metodą BHR

Kapoplastyka metodą BHR (Birmingham Hip Resurfacing) w endoprotezoplastyce stawu biodrowego zastępuje powierzchnie stawowe.

 • Zaletą kapoplastyki jest niewielkie usunięcie kości w stawie biodrowym u Pacjentów, którą osłania się tzw. Kapą, czyli implantem o kształcie półkuli – informuje lek. Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma. – Dodatkowo elementy „kapy” w metodzie BHR wykonane są ze stopu chromowo-kobaltowego, który poddawany wcześniej precyzyjnej obróbce w celu uzyskania wysokiej jakości powierzchni o dużej gładkości, pozwala uzyskać mniejszy efekt tarcia i zużycia w stawie biodrowym – podkreśla lek. Michał Szyszka.

W przypadku, gdy lekarz zakwalifikuje Pacjenta do wykonania kapoplastyki metodą BHR, to Pacjent zyskuje czas i dodatkowe możliwości, ponieważ rehabilitacja po tego typu zabiegu trwa krócej niż po całkowitej endoprotezoplastyce.

 • Metoda BHR daje też możliwość wcześniejszej mobilizacji zakresu ruchów i powrotu do aktywności sportowej – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Gamma. – Pacjent już po 3 miesiącach ma pełny funkcjonalny zakres ruchów i może rozpocząć rekreacyjne uprawianie sportu, bez obciążeń uderzeniowych – dodaje.

Dlaczego metoda BHR?

Kapoplatyska, czyli małoinwazyjne leczenie schorzeń w stawie biodrowym jest uznawana za najlepszą spośród metod wymiany stawu biodrowego oferowanych na rynku. – Kapoplastyka jest najmniej inwazyjną z dostępnych obecnie metod plastyki stawu biodrowego, a dodatkowo najbardziej skuteczną, jeśli chodzi o przywrócenie pacjentowi takiej samej sprawności fizycznej jak przed chorobą – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Odpowiednia fizjoterapia

Przywrócenie Pacjentowi sprawności po zabiegu wymagają niezwykle starannie zaplanowanej i przemyślanej fizjoterapii. Fizjoterapia przy użyciu technik terapii manualnej, relaksacji mięśni i mobilizacji powięzi wspomaga odzyskiwanie zakresu ruchów.

 • Poprzez czucie głębokie przywracamy prawidłowe wzorce ruchowe, które wykorzystywane są w kolejnych etapach rehabilitacji do treningu oporowego i stabilizacyjnego – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Gamma. – Bardzo ważne w tym procesie jest odtworzenie prawidłowego stereotypu chodu i przywrócenie równowagi obciążeń w stawie, tak, aby przykurczone mięsnie stały się elastyczne, a osłabione zwiększyły siłę – dodaje.

Zabiegi operacyjne w stawie biodrowym pozwalają na odstawienie kul po 4-6 tygodniach i wykonywanie aktywności dnia codziennego bez bólu i ograniczeń.

Dostępne metody leczenia w okolicach stawu biodrowego

Schorzenia stawu biodrowego dotykają najczęściej Pacjentów powyżej 50. roku życia, lecz mogą pojawić się w każdym wieku, szczególnie, gdy staw ulegnie uszkodzeniu. Proces leczenia schorzeń biodra oraz wybór metody leczenia uzależniony jest od wielu czynników m.in. wieku pacjenta oraz przede wszystkim patologii, którą zajęty jest staw.

Istotnym i często pomijanym problem w leczeniu chorób w stawie biodrowym są uszkodzenia tkanek tworzących staw biodrowy – bez pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w samym stawie tzn. uszkodzenia chrząstki, obrąbka stawowego, mięśni stabilizujących oraz napędzających staw biodrowy. Nową dostępną metodą oraz „arsenałem” leczenia w tym zagadnieniu jest artroskopia stawu biodrowego. Podczas artroskopii możemy naprawić obrąbek, chrząstkę stawową, zlikwidować konflikt udowo – panewkowy czy naprawić mięśnie stabilizujące biodro.

 • Artroskopia stawu biodrowego, to najnowsze osiągniecie medycyny w leczeniu schorzeń i urazów w okolicach biodra – mówi lek. Michał Szyszka, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma.

Ważnym zagadnieniem w chwili pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym u pacjenta, jest zaopatrzenie go w nowoczesną, dobrą i jednocześnie sprawdzoną endoprotezę. W Centrum Medycznym Gamma wykonujemy zabiegi endoprotezoplastyki przy użyciu wszystkich wiodących implantów dostępnych w światowej dziedzinie ortopedii. W rezultacie każdy z naszych Pacjentów po konsultacji z lekarzem otrzymuje taki implant, jaki dla niego będzie najlepszy – z uwzględnieniem płci, wieku, aktywności fizycznych oraz oczekiwań życiowych

 • W takich przypadkach u Pacjentów najlepsze endoprotezy, to takie, które najdłużej „przeżywają” – informuje lek. Michał Szyszka – To tak, jak porównamy się do samochodów – na rynku są ładne i szybkie, ale także wyróżniamy bezawaryjne. W przypadku endoplastyki niekoniecznie Ferrari będzie najlepszym rozwiązaniem, tylko model endoprotezy, w których artykulacja, czyli połączenie głowy panewką ma najmniejszą ścieralność – podkreśla.

Dostępne metody leczenia oferują endoprotezoplastykę całkowitą lub kapoplastykę. Zaletą kapoplastyki jest niewielkie usunięcie kości w stawie biodrowym u Pacjentów.

 • Endoprotezoplastyka powierzchniowa pozwala wymienić nam tylko chrząstkę stawową – informuje lek. Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma. – Natomiast endoprotezoplastyka całkowita w większym stopniu ingeruje w staw biodrowy i wiąże się z resekcją kości, usunięciem głowy, szyjki kości udowej i osadzaniem trzpienia – dodaje.

Wybór odpowiedniego procesu leczenie jest ustalany w Centrum Medycznym Gamma indywidualnie z każdym Pacjentem podczas konsultacji medycznej oraz po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych.

 • Zawsze staramy się dopasować i wybrać najlepszą metodę leczenia do danej potrzeby Pacjenta – mówi lek. Michał Szyszka.

Natomiast w sytuacjach, gdy tkanki tworzące staw biodrowy nie są w znacznym stopniu uszkodzone posiłkujemy się leczeniem biologicznym – podawaniem poprzez zastrzyk płytkopochodnych czynników wzrostu lub komórek macierzystych, które umożliwiają szybszą regenerację tkanki.

 • Tkanka chrzęstna jest bardzo trudno regenerującą się tkanką, ale w niektórych zakresach i przypadkach u Pacjentów mamy taką możliwość – mówi lek. Michał Szyszka. – Dlatego podajemy najczęściej komórki macierzyste pochodzenia tłuszczowego bądź szpiku kostnego – dodaje.
 • Dlaczego ta metoda? – To małoinwazyjny sposób leczenia schorzeń w stawie biodrowym i w żaden sposób nie zamyka nam drogi do innych metod leczenia – informuje lek. Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma. – Warto podkreślić, że komórki macierzyste pozwalają chorym bardzo szybko wrócić do zdrowia oraz co najważniejsze przy tej metodzie nie ingerujemy mocno w strukturę stawu – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Leczenie stawu biodrowego za pomocą czynników wzrostu komórek lub macierzystych to doskonałe rozwiązanie dla osób młodych oraz energicznych, którym zależy na szybkim powrocie do aktywności sportowych.

Kiedy zdecydować się na leczenie operacyjne?

Jeszcze niedawno w leczeniu stawów biodrowych w przypadku zmian zwyrodnieniowych kwalifikowano do operacji biodra pacjentów, którzy nie mogli już praktycznie się poruszać, a dolegliwości były tak nasilone, że te osoby musiały codziennie przyjmować leki przeciwbólowe. Takie osoby odczuwały bóle nocne oraz miały duże przykurcze mięśniowe. Obecnie tendencje oraz przede wszystkim badania wskazują, żeby operacje biodra przeprowadzać jak najszybciej tzn., aby uniknąć wtórnych zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie oraz stawach kolanowych.

W takich przypadkach ważne, aby udać się na konsultacje do ortopedy w momencie, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe.

 • Warto się skonsultować oraz uzyskać odpowiedź czy te zmiany w okolicach biodra wymagają operacji czy możemy ból zniwelować przez odpowiednio zrealizowaną rehabilitację – mówi lek. Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma.
 • Operacje biodra konieczne jest u pacjentów, u których uszkodzenie chrząstki lub deformacja powierzchni stawowych są na tyle duże, że metody fizjoterapeutyczne nie pomagają zmniejszyć bólu i poprawić funkcjonowania Pacjenta – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Gamma.

Znaczącą rolę w podjęciu leczenia operacyjnego odgrywa współpraca z diagnostą obrazowym, ponieważ mobilizacja stawów w przypadku np. konfliktu udowo-panewkowego może doprowadzić do traumatyzacji powierzchni stawowych. W takich sytuacjach warto, żeby fizjoterapeuta miał informacje, jak duża jest deformacja kości udowej lub panewki.

W Centrum Medycznym Gamma przedstawiamy każdemu Pacjentowi dostępne metody oraz możliwości leczenia, ale staramy się jak najszybciej przeprowadzać operacje biodra, kiedy jest to konieczne. Dlaczego?

 • Staramy się naszych pacjentów jak najszybciej uruchomić, aby nie powstały wtórne zmiany w kręgosłupie lędźwiowym oraz otaczających stawach, ale także wrócili do pracy oraz do swoich ulubionych aktywności sportowych – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Ograniczenie bólu w stawie biodrowym

Do zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym prowadzą przede wszystkim predyspozycje genetyczne, czyli jakość chrząstki oraz obciążenia przenoszone przez staw. Obciążenia struktur stawowych zależą od budowy samego stawu, postawy ciała, masy ciała oraz aktywności fizycznej pacjenta. Na aż 3 z tych 4 czynników mamy wpływ i możemy je modyfikować.

 • Zadaniem fizjoterapeuty jest wychwycenie nieprawidłowości w postawie całego ciała i funkcjonowaniu badanej kończyny oraz regulacja napięć w tkankach w celu przywrócenia równomiernego obciążenia – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Gamma. – Najczęstszą techniką przeciwbólową stosowaną na stawie jest trakcja, polegająca na odciąganiu powierzchni stawowych. Zmianę napięcia w stawie i tkankach miękkich uzyskujemy natomiast przy pomocy mobilizacji tkanek i energizacji mięśni – dodaje Aleksandra Wysokińska.

Pacjent podczas rehabilitacji może samodzielnie utrwalić efekty takiej terapii przez rolowanie wybranych struktur na rollerze.

 • Aby uzyskać optymalne efekty fizjoterapii praca manualna zawsze musi być połączona z treningiem medycznym – podkreśla Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Gamma.

Bóle biodra u osób młodych wynikają najczęściej z konfliktu udowo – panewkowego, uszkodzenia obrąbka stawowego, wrodzonej dysplazji stawu biodrowego lub złuszczenia głowy kości udowej. Natomiast u osób starszych na ogół schorzenia związanie są ze zwyrodnieniem stawów biodrowych czy zwyrodnieniem kręgosłupa lędźwiowego.

 • Kluczem do zapobiegania lub opóźnienia rozwoju chorób w stawie biodrowym jest dobrze dobrany i wyważony wysiłek fizyczny – mówi lek. Michał Szyszka, ortopeda Centrum Medycznego Gamma. – Brak ruchu powoduje przykurcz w obrębie stawów biodrowych oraz kolanowych przyśpieszając narastanie dolegliwości bólowych i zwyrodnieniowych – podkreśla lek. Michał Szyszka. – Po prostu im więcej włożymy pracy, aby dbać o swoje biodra, tym dłużej będą one nam służyły – dodaje.

Skłonność do szybszego zużywania się chrząstki stawowej w stawie biodrowym jest w znacznym stopniu uwarunkowana genetycznie, jednak są czynniki które sami możemy zmienić. Podstawowym takim elementem jest nadwaga. Nadmierne kilogramy nie tylko osłabiają staw biodrowy, ale mają także wpływ na stawy kolanowe oraz kręgosłup.

 • Uprawianie sportu oraz pozbycie się zbędnych kilogramów w każdym wieku jest korzystne dla naszego zdrowia – mówi lek. Michał Szyszka. – Dzisiaj bardzo wiele osób jeździ na nartach, snowboardzie, biega lub uprawia crossfit. Ważne, aby ćwiczenia fizyczne były racjonalnie dobrane oraz skonsultowane pod okiem specjalistów – dodaje.

Natomiast w przypadku zmian zwyrodnieniowych w Centrum Medycznego Gamma zaleca się Pacjentom najczęściej aktywności fizyczne w postaci jazdy na rowerze oraz pływania. Uprawianie sportu pozwala zachować czynność stawu, zwiększyć zakresy ruchów oraz wzmocnić okolicznie mięśnie.

Powrót do zdrowia po operacji biodra

Powrót do zdrowia osób ze schorzeniami biodra uzależniony jest przede wszystkim od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia oraz od tego, jak długo pacjenci zwlekają z podjęciem leczenia. Dodatkowo im większe są zniszczenia, przykurcze mięśniowe, przykurcze torebki stawowej, tym powrót do sprawności będzie dłuższy.

 • W Centrum Medycznym Gamma staramy się jak najszybciej kwalifikować pacjentów do operacji biodra, tak, aby powrót do zdrowia nie wiązał się np. z likwidacją przykurczy mięśniowych pooperacyjnych – mówi lek. Michał Szyszka, ortopeda z Centrum Medycznego Gamma. – Można, więc powiedzieć, że operacje biodra nie muszą się wiązać z długim wracaniem do sprawności po wykonanym zabiegu operacyjnym, bo jest to okres około 2-3 miesięcy. Warto dodać, że między 4-6 tygodniem po operacji każdy pacjent porusza się bez kul – dodaje.

Istotnym zagadnieniem w leczeniu chorób biodra oraz szybkości powrotu do sprawności po zabiegu są metody operacyjne oraz zakładanie endoprotezy za pomocą dostępu przedniego do stawu biodrowego.

 • W dostępie przednim dojście do stawu biodrowego jest wykonywane w okolicy pachwinowej, a nie w obszarze pośladka i co ważne w tej metodzie nie dochodzi do uszkodzenia mięśni – informuje lek. Michał Szyszka. – Dostęp do stawu biodrowego jest międzymięśniowy, dzięki czemu pacjent po operacji biodra może znacznie szybciej powrócić do sprawności – podkreśla.

Przeglądy stawu biodrowego

Istotnym aspektem po wszczepieniu jakiegokolwiek implantu do stawu biodrowego czy kolanowego jest pojawianie się na regularnych kontrolach u specjalisty z zakresu ortopedii i traumatologii.

 • To jest analogia do każdego pojazdu mechanicznego – mówi lek. Michał Szyszka, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma. – Jeśli chcemy, żeby nasz samochód długo nam służył i działał bezawaryjnie, musimy o niego zadbać i wykonywać regularne przeglądy techniczne – dodaje.

Podczas wizyty kontrolnej u ortopedy zaleca się pacjentowi wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby lekarz mógł ocenić, czy nie ma cech zużycia implantu bądź pojawienia się uszkodzeń tkanki kostnej.

 • Każdy implant oraz staw biodrowy po czasie eksploatowania może ulec zużyciu, ale sami możemy to zużycie opóźnić – informuje lek. Michał Szyszka. – Ważne jest, aby wychwycić moment pojawienia się nawet najdrobniejszych zmian w obrębie tkanki kostnej lub samego implantu, żeby można było pacjentowi zaproponować odpowiednie leczenie lub modyfikację trybu życia – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Regularne kontrole u ortopedy to konieczność, aby móc w pełni bezpiecznie oraz komfortowo cieszyć z aktywności dnia codziennego.

Staw biodrowy jak nowy

W Centrum Medycznym Gamma staramy się przedstawić naszemu pacjentowi jak najlepsze możliwe rozwiązania dotyczące całego procesu leczenia poczynając od dostępu operacyjnego, jakości endoprotezy aż po opiekę pooperacyjną.

 • W naszym ośrodku jedynym ograniczeniem w większości przypadków jest decyzja pacjenta – mówi lek. Michał Szyszka. – Jeśli chodzi o operacje biodra i np. o jakość implantów, to jesteśmy w stanie zaoferować wszystkie, które są dostępne na świecie – dodaje.

Dobre i w pełni przemyślane przez naszych lekarzy całościowe zaplanowanie procesu leczenia pacjenta w CM Gamma pozwala przebadać nie tylko samo biodro, ale także inne okolice gdzie mogą występować dolegliwości bólowe oraz schorzenia – dla pacjenta zapewnia to szybszy powrót do aktywności codziennego życia, a dla lekarzy CM Gamma komfort pracy z pacjentami.

 • Kluczem jakości i skuteczności leczenia w Centrum Medycznym Gamma jest możliwość wyboru dostępnych metod leczenia – informuje lek. Michał Szyszka, ortopeda CM Gamma. – Pacjent w konsultacji z lekarzem ma cały czas wpływ na zastosowany proces leczenia – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Chcesz umówić wizytę, lub dowiedzieć się więcej?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.

Zadaj pytanie
close
logo gamma
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Ci kontakt z nami poprzez pozostawienie numeru telefonu. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.

Zostaw numer
oddzwonimy!
phone