Odwiedź nas również na:
Umów wizytę
Znajdź Specjalistę - button

Specjalizacje

Rentgen kręgosłupa (RTG)

Rentgen kręgosłupa (RTG kręgosłupa)

Diagnostyka radiologiczna jest powszechnie stosowana w rozpoznawaniu następstw urazów, chorób nowotworowych, zmian w układzie kostno-stawowym czy też chorób układu krążenia. RTG (rentgen) to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie X, zwane również promieniowaniem Roentgena. RTG kręgosłupa wykonuje się w celu oceny nieprawidłowości kręgów oraz ogólnego stanu kręgosłupa. Wskazaniami do badania są urazy, bóle przewlekłe, stany zapalne, wady postawy, bóle barków i głowy, zawroty głowy itp.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Dzień przed badaniem RTG kręgosłupa zaleca się prowadzenie diety lekkostrawnej i unikanie napojów gazowanych. Osoby ze skłonnością do wzdęć mogą zażyć 3×2 kapsułki Espumisanu. Generalnie badanie nie wymaga specjalnych przygotowań, jednakże u kobiet zaleca się wykonanie go w pierwszej połowie cyklu, aby wykluczyć ryzyko powikłań ewentualnej ciąży.

NA CZYM POLEGA BADANIE?

Rentgen kręgosłupa inaczej prześwietlenie kręgosłupa wykonuje się w odcinkach: szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. W aparacie rentgenowskim znajduje się lampa wytwarzająca promieniowanie. Obraz na prześwietleniu powstaje wskutek osłabiania promieniowania podczas przenikania go przez różne rodzaje tkanek. Tkanki o dużej gęstości, na przykład kości, najbardziej pochłaniają promieniowanie, dlatego na zdjęciu są jasne.

Jednorazowe prześwietlenie kręgosłupa nie przynosi skutków ubocznych, jednak długotrwała ekspozycja na promieniowanie X może uszkadzać struktury DNA, a w konsekwencji powodować zmiany nowotworowe. RTG u kobiet w ciąży wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne dla zdrowia i życia matki. W takich przypadkach stosuje się specjalne osłony oraz techniki mające maksymalnie uchronić płód przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania.

W Pracowni Rentgenowskiej Centrum Medycznego Gamma w Warszawie posiadamy aparat cyfrowy RTG DigitalDiagnost Flex cechujący się minimalnymi dawkami promieniowania.

Umów się na wizytę

Administratorem Twoich danych osobowych jest Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty i/lub kontaktu z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie celach promocyjno-marketingowych. Wyrażona zgoda może być odwołana w każdym czasie.
Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).
© Copyright 2020 CM gamma | Realizacja MediaHealth
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do CiebieZostaw numer
oddzwonimy!
Zadaj pytanie
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...