Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Specjalizacje

Rentgen kręgosłupa (RTG)

Rentgen kręgosłupa (RTG kręgosłupa)

Diagnostyka radiologiczna jest powszechnie stosowana w rozpoznawaniu następstw urazów, chorób nowotworowych, zmian w układzie kostno-stawowym czy też chorób układu krążenia. RTG (rentgen) to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie X, zwane również promieniowaniem Roentgena. RTG kręgosłupa wykonuje się w celu oceny nieprawidłowości kręgów oraz ogólnego stanu kręgosłupa. Wskazaniami do badania są urazy, bóle przewlekłe, stany zapalne, wady postawy, bóle barków i głowy, zawroty głowy itp.

Jak przygotować się do badania?

Dzień przed badaniem RTG kręgosłupa zaleca się prowadzenie diety lekkostrawnej i unikanie napojów gazowanych. Osoby ze skłonnością do wzdęć mogą zażyć 3×2 kapsułki Espumisanu. Generalnie badanie nie wymaga specjalnych przygotowań, jednakże u kobiet zaleca się wykonanie go w pierwszej połowie cyklu, aby wykluczyć ryzyko powikłań ewentualnej ciąży.

Na czym polega prześwietlenie kręgosłupa?

Rentgen kręgosłupa inaczej prześwietlenie kręgosłupa wykonuje się w odcinkach: szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. W aparacie rentgenowskim znajduje się lampa wytwarzająca promieniowanie. Obraz na prześwietleniu RTG powstaje wskutek osłabiania promieniowania podczas przenikania go przez różne rodzaje tkanek. Tkanki o dużej gęstości, na przykład kości, najbardziej pochłaniają promieniowanie, dlatego na zdjęciu są jasne.

Jednorazowe prześwietlenie kręgosłupa nie przynosi skutków ubocznych, jednak długotrwała ekspozycja na promieniowanie X może uszkadzać struktury DNA, a w konsekwencji powodować zmiany nowotworowe. RTG kręgosłupa u kobiet w ciąży wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne dla zdrowia i życia matki. W takich przypadkach stosuje się specjalne osłony oraz techniki mające maksymalnie uchronić płód przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania.

W Pracowni Rentgenowskiej Centrum Medycznego Gamma w Warszawie posiadamy aparat cyfrowy RTG DigitalDiagnost Flex cechujący się minimalnymi dawkami promieniowania, który pozwala bezpiecznie wykonać RTG kręgosłupa.

Umów się na wizytę


Administratorem Twoich danych osobowych jest Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty i/lub kontaktu z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
DYŻUR URAZOWO-ORTOPEDYCZNY
7 dni w tygodniu od 8:00 do 20.00

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie celach promocyjno-marketingowych. Wyrażona zgoda może być odwołana w każdym czasie.
Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).
© Copyright 2021 CM gamma
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...