Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Specjalizacje

CENTRUM ENDOSKOPII KRĘGOSŁUPA – CM Gamma w Warszawie

Operacje endoskopowe kręgosłupa

Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna, tak powszechne w obecnych czasach, sprzyjają rozwojowi schorzeń bólowych kręgosłupa. Część z nich może być leczona nieoperacyjnie, np. z pomocą leków czy rehabilitacji. Jednak w wielu przypadkach jedynym sposobem na ulgę w bólu pozostaje operacja. Nie zawsze zabieg musi wiązać się z rozległym nacinaniem skóry pleców i długotrwałą rekonwalescencją – metodą małoinwazyjną jest endoskopia. Endoskopowe operacje kręgosłupa są jednym z najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny, zmieniającym oblicze chirurgii kręgosłupa.

Operacja

Operacja endoskopowa kręgosłupa polega na wykonaniu niewielkiego, zazwyczaj 1 cm nacięcia na skórze, przez które wprowadza tuleję, czyli rurkę wielkości ołówka. Tuleja stanowi prowadnicę, przez którą wprowadza się endoskop. Umożliwia on wizualizację pola operacyjnego w czasie rzeczywistym oraz wprowadzenie przez endoskop narzędzi usuwających przyczynę bólu. Zabieg odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym lub  wybranych przypadkach – znieczuleniu miejscowym, w zależności od schorzenia i kondycji pacjenta.

Wskazania

Kwalifikacja do operacji endoskopowej odbywa się indywidualnie i zależy od uwarunkowań oraz historii choroby danego pacjenta. Schorzenia, które najczęściej kwalifikowane są do operacji endoskopowej kręgosłupa to między innymi:

 • przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym,
 • zwężenie kanału kręgowego oraz otworów międzykręgowych,
 • torbiele synowialne kanału kręgowego i stawów międzykręgowych
 • przerost stawów międzywyrostkowych,
 • wybrane guzy kanału kręgowego

Operacja metodą endoskopową może być wykonana jako operacja powtórna (np. w przypadku niepowodzenia operacji otwartej, endoskopowej czy po dużych operacjach stabilizacji kręgosłupa).

Zalety

Przeprowadzenie operacji kręgosłupa metodą endoskopową niesie za sobą szereg korzyści dla pacjenta.

 • większe bezpieczeństwo (mniej powikłań neurologicznych) w porównaniu z metodą otwartą z uwagi na doskonałą wizualizacje struktur nerwowych
 • zdecydowanie mniejsza rana pooperacyjna i mniejsze uszkodzenie tkanek miękkich okołokręgosłupowych
 • Szybsze gojenie i mniejsze bliznowacenie.
 • Mniejsza utrata krwi podczas operacji.
 • Mniejsze ryzyko infekcji związanej z zabiegiem.
 • Mniejszy ból pooperacyjny – pacjenci operowani metodą endoskopową zwykle wymagają mniejszej ilości leków przeciwbólowych, a także przyjmują je krócej niż po operacjach klasycznych.
 • Szybka rekonwalescencja po zabiegu.
 • Krótszy czas wykonanie zabiegu, szczególnie u pacjentów z nadwagą i otyłych, co pozwala to na szybszą mobilizację chorego (może zwykle wstać już kilka godzin po operacji). W określonych przypadkach umożliwia to również wykonanie operacji w ramach chirurgii jednego dnia.

Należy pamiętać, że pomimo wielu zalet tej metody nie wszystkie schorzenia kwalifikują się do operowania metodą endoskopową. Każdy przypadek powinien zostać indywidualnie omówiony z lekarzem. Przedstawi on korzyści i ryzyka dopasowane do danego pacjenta, uwzględniające jego obciążenia chorobowe.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2023 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Zadaj pytanie
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...