Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna, tak powszechne w obecnych czasach, sprzyjają rozwojowi schorzeń bólowych kręgosłupa. Część z nich może być leczona nieoperacyjnie, np. z pomocą leków czy rehabilitacji. Jednak w wielu przypadkach jedynym sposobem na ulgę w bólu pozostaje operacja. Nie zawsze zabieg musi wiązać się z rozległym nacinaniem skóry pleców i długotrwałą rekonwalescencją – metodą małoinwazyjną jest endoskopia. Endoskopowe operacje kręgosłupa są jednym z najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny, zmieniającym oblicze chirurgii kręgosłupa.
Operacja endoskopowa kręgosłupa polega na wykonaniu niewielkiego, zazwyczaj 1 cm nacięcia na skórze, przez które wprowadza tuleję, czyli rurkę wielkości ołówka. Tuleja stanowi prowadnicę, przez którą wprowadza się endoskop. Umożliwia on wizualizację pola operacyjnego w czasie rzeczywistym oraz wprowadzenie przez endoskop narzędzi usuwających przyczynę bólu. Zabieg odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym lub wybranych przypadkach – znieczuleniu miejscowym, w zależności od schorzenia i kondycji pacjenta.
Kwalifikacja do operacji endoskopowej odbywa się indywidualnie i zależy od uwarunkowań oraz historii choroby danego pacjenta. Schorzenia, które najczęściej kwalifikowane są do operacji endoskopowej kręgosłupa to między innymi:
Operacja metodą endoskopową może być wykonana jako operacja powtórna (np. w przypadku niepowodzenia operacji otwartej, endoskopowej czy po dużych operacjach stabilizacji kręgosłupa).
Przeprowadzenie operacji kręgosłupa metodą endoskopową niesie za sobą szereg korzyści dla pacjenta.
Należy pamiętać, że pomimo wielu zalet tej metody nie wszystkie schorzenia kwalifikują się do operowania metodą endoskopową. Każdy przypadek powinien zostać indywidualnie omówiony z lekarzem. Przedstawi on korzyści i ryzyka dopasowane do danego pacjenta, uwzględniające jego obciążenia chorobowe.
Bądź na bieżąco