Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Stabilizacja międzykolczysta

Stabilizacja międzykolczysta

Zabieg polega na umieszczeniu między dwoma sąsiednimi wyrostkami kolczystymi kręgów (strukturami wyczuwalnymi na plecach w linii pośrodkowej) implantu rozwierającego, powodującego zmniejszenie ucisku struktur nerwowych, odciążenie krążka międzykręgowego i stawów międzykręgowych.

Wskazania

Głównym wskazaniem jest tak zwana miękka stenoza kanału kręgowego, czyli jego zwężenie spowodowane przerostem tkanek miękkich, więzadła żółtego – struktury łączącej dwa sąsiednie łuki kręgowe. Objawami stenozy jest chromanie neurogenne, czyli ból i osłabienie kończyn dolnych nasilające się podczas chodzenia. Objawy ustępują podczas siedzenia, kucania oraz w pozycji leżącej. W wybranych przypadkach tego typu stabilizację stosuje się jako uzupełnienie zabiegu discektomii lędźwiowej.

Opis

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, na brzuchu. Operowany poziom identyfikowany jest przy pomocy śródoperacyjnego badania RTG kręgosłupa lędźwiowego. Na operowanym poziomie, po nacięciu skóry (około 5 cm), odwarstwieniu (odsunięciu) mięśni przykręgosłupowych, chirurg nacina więzadło łączące 2 sąsiednie wyrostki kolczyste i w powstałej przestrzeni umieszcza implant międzykolczysty.

Postępowanie przedoperacyjne:

Do zabiegu pacjent zostaje dopuszczony po uprzedniej kwalifikacji przez anestezjologa. W tym celu niezbędne jest wykonanie poniższych badań:

Przed każdym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu o gólnym, pacjent musi być na czczo. Zabrania się jedzenia na 6 godzin, a picia n a 4 godziny przed operacją.

Czas przyjęcia do szpitala określany jest indywidualnie, zazwyczaj należy zjawić się w szpitalu rano w dniu operacji lub wieczorem dzień przed operacją. Należy posiadać przy sobie aktualne badania obrazowe (RTG, TK, RM), jeśli nie znajdują się one w archiwach szpitala. Dodatkowo należy posiadać zapas przyjmowanych stale leków oraz rzeczy osobiste: dowód osobisty, piżamę, kosmetyki, ręcznik, klapki.

Niezbędna jest zmiana dawkowania lub zupełne odstawienie leków antykoagulacyjnych przed operacją. Decyzja zostaje podjęta przez anestezjologa lub internistę. Poszczególne preparaty należy odstawić:

Postępowanie pooperacyjne

Czas hospitalizacji: 1-2 dni

Następnego dnia rano pacjent jest pionizowany w asyście lekarza lub fizjoterapeuty. Przy wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje kartę informacyjną dotyczącą operacji i hospitalizacji wraz z zaleceniami, receptą na leki przeciwbólowe i informacją o datach usunięcia szwów i kontroli pooperacyjnej. Szwy usuwane są po ok. 10-14 dobach od operacji.

Bardzo ważne jest świadome poruszanie się i oszczędzający tryb życia dla kręgosłupa. Należy unikać skłonów, schylania się i nagłych ruchów skrętnych. Odradza się jazdę samochodem jako kierowca przez 6 tygodniu po zabiegu. Niewskazane jest także podnoszenie i dźwiganie większego obciążenia w tym czasie.

Przed operacją warto jest przygotować dom tak, aby poruszanie po zabiegu sprawiało jak najmniejszą trudność. Niezbędne rzeczy należy umieścić na wysokości umożliwiającej sięgnięcie po nie z pozycji stojącej – dotyczy to zarówno produktów spożywczych w kuchni i w lodówce jak i kosmetyków w łazience.

W procesie usprawniania i powrotu do pełnej aktywności istotne miejsce zajmuje odpowiednia rehabilitacja. Zasadność fizjoterapii, termin jej rozpoczęcia, częstotliwość i czas trwania określa lekarz prowadzący. Dla powodzenia terapii niezwykle istotna jest bliska współpraca lekarza i fizjoterapeuty.

Powrót do pracy zależy w dużym stopniu od rodzaju zabiegu, przebiegu rekonwalescencji i specyfiki wykonywanego zawodu i wynosi zazwyczaj od 6 do 12 tygodni. Powrót do pełnej aktywności fizycznej i uprawiania sportu zazwyczaj nie przekracza 3 miesięcy.

Kolejne wizyty kontrolne są zalecane indywidualnie przez lekarza prowadzącego, najczęściej w schemacie 6 tygodni, 3, 6 i 12 miesięcy od operacji. Ocena stabilizacjii zrostu kostnego odbywa się zazwyczaj na podstawie kontrolnych zdjęć RTG. W wybranych przypadkach lekarz prowadzący zleca wykonanie kontrolnego MR lub TK.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...