Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Dekompresja kanału kręgowego

Dekompresja (Odbarczenie) kanału kręgowego

Zabieg polegający na usunięciu elementów kostnych i miękkotkankowych zwężających światło kanału kręgowego w celu zniesienia ucisku wywieranego na struktury nerwowe.

Wskazania

Najbardziej charakterystycznym objawem będącym wskazaniem do operacji jest chromanie neurogenne – ból, uczucie ciężkości lub o słabienie kończyn dolnych pojawiające się stopniowo podczas chodzenia. Objawy mijają w pozycji siedzącej, leżącej lub po pochyleniu się. Inne wskazanie stanowi ból promieniujący do kończyny (tzw. ból korzeniowy), niereagujący na leczenie zachowawcze. Bezwzględne wskazanie stanowią objawy neurologiczne (np. narastający niedowład kończyn) wynikające ze zwężenia kanału kręgowego.

Opis

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, w ułożeniu pacjenta na brzuchu. Operowany poziom identyfikowany jest za pomocą śródoperacyjnego badania RTG kręgosłupa lędźwiowego. Na wysokości operowanego poziomu wykonuje się kilkucentymetrowe cięcie skóry. Następnie odwarstwia (odsuwa) się mięśnie przykręgosłupowe i uwidacznia się tylne elementy kręgosłupa. Kolejnym etapem jest usunięcie chorobowo zmienionych tkanek miękkich i kości, co powoduje zwiększenie przestrzeni dla nerwów znajdujących się w kanale kręgowym. W razie potrzeby kręgosłup jest następnie stabilizowany przy pomocy śrub przeznasadowych (transpedikularnych) i implantów międzytrzonowych.

Postępowanie przedoperacyjne:

Do zabiegu pacjent zostaje dopuszczony po uprzedniej kwalifikacji przez anestezjologa. W tym celu niezbędne jest wykonanie poniższych badań:

Przed każdym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, pacjent musi być na czczo. Zabrania się jedzenia na 6 godzin, a picia na 4 godziny przed operacją.

Czas przyjęcia do szpitala określany jest indywidualnie, zazwyczaj należy zjawić się w szpitalu rano w dniu operacji lub wieczorem dzień przed operacją. Należy posiadać przy sobie aktualne badania obrazowe (RTG, TK, RM), jeśli nie znajdują się one w archiwach szpitala. Dodatkowo należy posiadać zapas przyjmowanych stale leków oraz rzeczy osobiste: dowód osobisty, piżamę, kosmetyki, ręcznik, klapki.

Niezbędna jest zmiana dawkowania lub zupełne odstawienie leków antykoagulacyjnych przed operacją. Decyzja zostaje podjęta przez anestezjologa lub internistę. Poszczególne preparaty należy odstawić:

Postępowanie pooperacyjne

Czas hospitalizacji: 2-5 dni

Następnego dnia rano pacjent jest pionizowany w asyście lekarza lub fizjoterapeuty. Przy wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje kartę informacyjną dotyczącą operacji i hospitalizacji wraz z zaleceniami, receptą na leki przeciwbólowe i informacją o datach usunięcia szwów i kontroli pooperacyjnej. Szwy usuwane są po ok. 10-14 dobach od operacji.

Bardzo ważne jest świadome poruszanie się i oszczędzający tryb życia dla kręgosłupa. Należy unikać skłonów, schylania się i nagłych ruchów skrętnych. Odradza się jazdę samochodem jako kierowca przez 6 tygodniu po zabiegu. Niewskazane jest także podnoszenie i dźwiganie większego obciążenia w tym czasie.

Przed operacją warto jest przygotować dom tak, aby poruszanie po zabiegu sprawiało jak najmniejszą trudność. Niezbędne rzeczy należy umieścić na wysokości umożliwiającej sięgnięcie po nie z pozycji stojącej – dotyczy to zarówno produktów spożywczych w kuchni i w lodówce jak i kosmetyków w łazience.

W procesie usprawniania i powrotu do pełnej aktywności istotne miejsce zajmuje odpowiednia rehabilitacja. Zasadność fizjoterapii, termin jej rozpoczęcia, częstotliwość i czas trwania określa lekarz prowadzący. Dla powodzenia terapii niezwykle istotna jest bliska współpraca lekarza i fizjoterapeuty.

Powrót do pracy zależy w dużym stopniu od rodzaju zabiegu, przebiegu rekonwalescencji i specyfiki wykonywanego zawodu i wynosi zazwyczaj od 6 do 12 tygodni. Powrót do pełnej aktywności fizycznej i uprawiania sportu zazwyczaj nie przekracza 3 miesięcy.

Kolejne wizyty kontrolne są zalecane indywidualnie przez lekarza prowadzącego, najczęściej w schemacie 6 tygodni, 3, 6 i 12 miesięcy od operacji. Ocena stabilizacji i zrostu kostnego odbywa się zazwyczaj na podstawie kontrolnych zdjęć RTG. W wybranych przypadkach lekarz prowadzący zleca wykonanie kontrolnego MR lub TK.

Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...