Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Baza wiedzy

Uszkodzenie łąkotki?

2019-08-19

  • Kiedy najczęściej dochodzi do uszkodzeń?

    Wbrew temu co się przypuszcza uszkodzenie łąkotki jest procesem przewlekłym, np. już 5-6% dzieci ma torbiele łąkotkowe, dlatego w opisie badania diagnostycznego (rezonans) byłby już zapis o łąkotce uszkodzonej i takie łąkotki potrafią pęknąć tak po prostu przy zwyczajnej czynności dnia codziennego. 40% pacjentów nie pamięta żadnego momentu urazu łąkotki, więc to jest pewne uproszczenie – przy skręcie na nartach urwała się łąkotka - oczywiście, jeśli przy okazji uległo uszkodzeniu więzadło lub kość to tak, natomiast jeśli chodzi o populację ludzi dorosłych to jest po prostu zmęczenie materiału, w pewnej chwili łąkotka pęka i pojawiają się tzw. objawy łąkotkowe, takie jak bloki kolana, uciekanie kolana, nawracające wysięki do stawu kolanowego tzw. woda w kolanie, zaniki mięśniowe, niestabilność - to wszystko jest spowodowane uszkodzeniem łąkotki. Wystarczy mieć jeden wyraźny objaw łąkotkowy, aby trzeba było wykonać pełną diagnostykę – RTG, RM
  • Czy zawsze jest wymagane leczenie operacyjne?

    Jeżeli uszkodzony fragment łąkotki nie jest duży i kolano potrafi się do niego zaadoptować – nie musimy tego leczyć, dlatego bardzo ważna jest dobra i pełna diagnostyka, żebyśmy mogli sobie wyobrazić sobie jak wygląda uszkodzenie i czy musimy je ratować. Łąkotka jest bardzo ważnym amortyzatorem, jeśli stracimy dużą część łąkotki niestety takie kolano przedwcześnie zużywa się. Ocenia się, że jeżeli stracilibyśmy całą łąkotkę, a poza tym kolano byłoby zdrowe to takie kolano (chrząstka) ściera się w ciągu 7 lat. Jeśli patrzymy na kolano z perspektywy przynajmniej 10-letniej to absolutnie łąkotkę należy chronić – szyć, kleić, rekonstruować.
  • Co jeśli zlekceważymy uszkodzenie łąkotki?

    Jeśli zlekceważymy uszkodzenie łąkotki to właśnie wtedy narażamy się na bardzo szybką chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. Łąkotka posiada trzy strefy: czerwona – to strefa unaczyniona, tam może dokonać się gojenie, odpowiednio prowadzony pacjent może zrosnąć takie uszkodzenie, różowa – w tej strefie nie ma już naczyń krwionośnych, ale jest z nimi bezpośredni kontakt lub jest też ich bardzo mało. U młodych osób może się zagoić takie uszkodzenie. Trzecia strefa biała – uszkodzenia w tej strefie nie mają żadnego potencjału samonaprawy, nawet jeśli odczekamy 2-3 lata to i tak problem wróci. Dlatego ważna jest dobra diagnostyka, aby sprawdzić w której strefie jest uszkodzenie i to pozwoli ocenić szansę na wygojenie.
  • Kiedy zgłosić się do lekarza?

    Do lekarza powinniśmy się zgłosić natychmiast po wystąpieniu pierwszego objawu łąkotkowego. Niektóre z objawów są nawet bezbolesne, tj. nawracające wysięki do kolana - trzeba pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak woda w kolanie bez powodu. Staw kolanowy jest zamknięty, nie może mieć żadnego otworu po to, aby smar, który znajduje się w środku kolana trzymał ciśnienie. Jeśli w środku coś jest chore, może to być bardzo mały fragment zmiażdżonej łąkotki, organizm nie potrafi się go (wysięku) pozbyć - nie ma naturalnego otworu, dlatego kiedy kolano jest cały czas drażnione reaguje wytwarzaniem wysięku (soli fizjologicznej). W związku z tym smar, który znajduje się w kolanie staje się niezwykle rzadki, dlatego nawet jeśli to nie boli, w takiej sytuacji konieczna jest szybka reakcja.

Zapisz się na konsultację do specjalisty ortopedy i pozbądź się bólu na 100%!

 

☎️ +48 22 273 90 00
📧 kontakt@cmgamma.pl

 

Pamiętaj! Bagatelizowanie uszkodzeń łąkotek powoduje poza bólem nieodwracalne zmiany, utrudnia późniejszą naprawę takiej łąkotki i może prowadzić do znacznego przyspieszenia rozwoju zmian zwyrodnieniowych kolana.

 

____________________________________________________

zobacz również: CO TO JEST ŁĄKOTKA?

Więcej informacji dotyczących leczenia urazów jest dostępnych na podstronie specjalizacji Ortopedia


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...