Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Baza wiedzy

Skręcenie stawu skokowego

2021-05-21

skręcenie stawu skokowegoSkręcenie stawu skokowego, powszechnie nazywane skręceniem kostki, jest jednym z najczęstszych urazów narządu ruchu. Pomimo tego nie powinien być lekceważony, ponieważ niewłaściwie leczony może prowadzić do powstania niestabilności. Skręcenie jest obrażeniem stawu, które powstaje, gdy przekracza on swój fizjologiczny zakres ruchu. Powoduje to uszkodzenie otaczających staw tkanek miękkich – torebki stawowej, więzadeł i przyczepów ścięgien mięśni. W praktyce do skręcenia stawu skokowego zwykle dochodzi podczas chodzenia, biegania czy skakania, gdy „źle staniemy”.

Skręcenie kostki – objawy:

Objawy skręcenia stawu skokowego to między innymi:

Jak rozpoznać skręcenie kostki?

Pacjenci zwykle zgłaszają, że po tym jak „źle stanęli” usłyszeli dźwięk „chrupnięcia” w stawie i doszło do nagłego bólu i obrzęku w okolicy kostki. Odczuwane przez pacjenta dolegliwości często powodują trudności w chodzeniu – nasilenie objawów zależy od stopnia skręcenia.

Objawy skręcenia stawu skokowego mogą przypominać objawy stłuczenia, zwichnięcia lub złamania, dlatego zawsze powinny być ocenione przez ortopedę.

Stopnie skręcenia kostki

W zależności od ciężkości urazu wyróżnia się 4 stopnie skręcenia:

I stopień – skręcenie kostki 1 stopnia charakteryzuje częściowe uszkodzenia więzadeł stawowych powodujące mało nasilone objawy – pacjent odczuwa niewielki ból, szczególnie podczas dotykania kostki, może lekko utykać,

II stopień – skręcenie kostki 2 stopnia wyróżnia niepełne uszkodzenie więzadeł i torebki stawowej powodujące bardziej nasilone dolegliwości bólowe, pacjent utyka i występuje wyraźny obrzęk stawu,

III stopień – skręcenie kostki 3 stopnia cechuje całkowite rozerwanie torebki stawowej oraz więzadeł stawowych, które powodują duży ból, obrzęk i wyraźne trudności w chodzeniu,

Możliwe są złamania awulsyjne, czyli oderwanie fragmentu kostnego w wyniku pociągnięcia przez więzadło).

Diagnostyka

Podstawą diagnostyki skręcenia kostki jest wywiad, badanie lekarskie z przeprowadzeniem testów diagnostycznych oraz odpowiednio dobrane badanie obrazowe. Zwykle wykonuje się zdjęcie rentgenowskie w 2 lub 3 projekcjach, aby wykluczyć uszkodzenia kości pod postacią złamania lub pęknięcia. Wskazane może być uzupełnienie diagnostyki o badania USG lub MRI. Trzecia projekcja (tzw Merchanta) służy wykluczeniu wysokiego skręcenia stawu skokowego, czyli uszkodzenia wiązadła piszczelowo strzałkowego.

Bardzo ważne jest badanie USG które pozwala ocenić uszkodzenia i później tworzące się blizny więzadeł w sposób dynamiczny, czyli czy po przyłożeniu siły blizna więzadła napina się prawidłowo a co za tym idzie czy będzie prawidłowo pełniła swoją funkcję.

Jak leczyć skręconą kostkę?

Pierwsza pomoc przy podejrzeniu skręcenia kostki powinna obejmować unieruchomienie i odciążenie stawu oraz w miarę możliwości utrzymywanie go w uniesieniu do czasu konsultacji ortopedycznej.

Skręcenie kostki jak długo się leczy?

W większości przypadków stosuje się leczenie skręconej kostki ma formę zachowawczą, której zadaniem jest unieruchomić skręcony staw skokowy za pomocą opatrunku gipsowego lub ortezy. Zwykle stosuje się ortezę przez ok 2-3 tygodnie. Unieruchomienie może być jednak konieczne nawet na okres 6 tygodni w przypadku poważniejszych urazów.

Co na skręconą kostkę?

Przez pierwsze kilka dni po skręceniu zalecane jest postępowanie według protokołu PRICE(M), który pomaga zmniejszyć odczuwane dolegliwości.

Protection – ochrona skręconego stawu.

Rest – odpoczynek, czyli całkowite odciążenie skręconego stawu; poruszanie powinno odbywać się za pomocą kul.

Ice – lód, czyli chłodzenie za pomocą zimnych okładów stosowanych przez 10-15 minut 5-6 razy dziennie na skręconą kostkę; należy pamiętać, aby zimnych kompresów bądź lodu nigdy nie stosować bezpośrednio na skórę – należy wcześniej zawinąć je w ściereczkę lub inny materiał.

Compression – ucisk, który uzyskuje się poprzez stosowany bandaż elastycznego, w którym będzie ustabilizowana skręcona kostka, orteza bądź stabilizator.

Elevation – unoszenie skręconej kończyny działa przeciwobrzękowo; należy jak najrzadziej opuszczać stopę i w miarę możliwości trzymać ją powyżej poziomu biodra podczas siedzenia (np. na sąsiednim krześle) oraz leżenia (np. podkładając poduszki).

Medication – leczenie, jeśli dolegliwości pacjenta go wymagają – jest to krok opcjonalny; zazwyczaj przy silnym bólu lekarz zaleca stosowanie miejscowo leków przeciwbólowych w formie żelu.

Przed zdjęciem unieruchomienia konieczna jest kontrola ortopedyczna oceniająca efekt zastosowanego leczenia. Zwykle skręcenie goi się bez powikłań i możliwy jest stosunkowo szybki powrót do normalnej aktywności.

Leczenie operacyjne polega na zszyciu uszkodzonych struktur (torebki stawowej, więzadeł). Stosowane jest rzadko, najczęściej u sportowców czy tancerzy oraz w przypadku nawracających skręceń stawu skokowego.

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

Zarówno po unieruchomieniu jak i po zabiegu operacyjnym konieczna jest fizjoterapia i rehabilitacja kończyny, szczególnie jeśli doszło do skręcenia II lub wyższego stopnia. Początkowe postępowanie rehabilitacyjne nacelowane jest na zmniejszenie bólu i obrzęku stawu skokowego. Następnie stosowane są ćwiczenia na skręconą kostkę, które mają na celu przywrócenie pełnej ruchomości w stawie oraz wzmocnienie go, aby wyeliminować niestabilność. Powrót do obciążania stopy powinien następować stopniowo. Po powrocie do chodzenia z pełnym obciążaniem stopy warto jest zastosować stabilizator, aby nie doprowadzić do ponownego skręcenia.

Bardzo ważne jest, aby rehabilitacja po skręceniu kostki odbywała się pod kontrolą fizjoterapeuty, ponieważ zbyt wczesny powrót do normalnej aktywności i nadmierne obciążenie stawu mogą prowadzić do rozwoju powikłań. Są to głównie przewlekła niestabilność stawu, czyli powtarzające się skręcenia kostki.

Więcej informacji dotyczących leczenia skręcenia stawu skokowego w CMGamma jest dostępnych na podstronie specjalizacji ortopedia.


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...