Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Baza wiedzy

Konflikt udowo-panewkowy

2021-05-18

konflikt udowo panewkowyKonflikt udowo-panewkowy (często określany angielskim skrótem FAI – Femoroacetabular Impingement) dotyczy stawu biodrowego. Polega on na tworzeniu się zmian zwyrodnieniowych w postaci wyrośli kostnych w stawie biodrowym. Schorzenie to dotyczy przeważnie ludzi młodych, aktywnych fizycznie. Jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną bólu w okolicy stawu biodrowego u nastolatków i osób młodych. Do rozwoju FAI predysponują między innymi: wrodzone wady anatomiczne stawu biodrowego, przebyte urazy biodra, zbyt intensywna lub nieodpowiednio wykonywana aktywność fizyczna wymagająca dużej ilości przysiadów i kopnięć (np. piłka nożna, koszykówka, sporty walki, podnoszenie ciężarów, jazda na rowerze), praca fizyczna, młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej, choroba Perthesa czy zapalenia stawów o różnej etiologii.

Typy konfliktu panewkowo udowego

Przyczyną konfliktu udowo-panewkowego jest nieprawidłowy wzrost kości, który może dotyczyć głowy kości udowej, panewki lub obu struktur jednocześnie. W zależności od miejsca, w którym pojawia się zwyrodnienie wyróżniamy:

Konflikt udowy panewkowo objawy

Objawy konfliktu udowo-panewkowego to między innymi:

Diagnostyka konfliktu biodrowo panewkowego

Podstawą diagnostyki jest badanie lekarskie, składające się z wywiadu oraz badania fizykalnego pacjenta. Oprócz tego lekarz może zlecić uzupełniająco wykonanie badań obrazowych. Zwykle jest to RTG stawu biodrowego, które często wystarczy dla potwierdzenia rozpoznania. Niekiedy konieczne może być jednak uzupełnienie diagnostyki, np. o badanie tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, niekiedy z kontrastem podanym dostawowo.

Leczenie zachowawcze i rehabilitacja

Podstawową metodą leczenia konfliktu biodrowo panewkowego jest leczenie zachowawcze. W codziennej aktywności i przy wykonywaniu ćwiczeń należy unikać skrajnych ruchów w stawie biodrowym, które mogą nasilać dolegliwości. Wskazany jest również odpoczynek i odciążanie zajętego stawu. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych lekarz może zlecić przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niekiedy podaje się również w formie wstrzyknięcia do stawu biodrowego osocze bogatopłytkowe lub komórki macierzyste.

Konflikt udowo panewkowy ćwiczenia pozwalające wrócić do dawnej sprawności

Najważniejszym elementem leczenia zachowawczego jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja. Dobrze dobrane ćwiczenia pomagają stopniowo wzmocnić mięśnie obręczy biodrowej, przywrócić pełen zakres ruchomości w stawie i wyeliminować dolegliwości bólowe. Ważne jest odpowiednie dopasowanie ćwiczeń do indywidualnych możliwości i dolegliwości pacjenta, dlatego cały proces rehabilitacji powinien nadzorować fizjoterapeuta. Fizjoterapia w FAI może zostać rozszerzona m.in. o terapię manualną czy kinesiotaping. Dodatkowo stosowane mogą być zabiegi z użyciem pola magnetycznego, lasera czy krioterapia.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne stosuje się zwykle wtedy, kiedy leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów. Niekiedy operacja konfliktu udowo-panewkowego wykonywana jest od razu, bez leczenia zachowawczego – dotyczy to głównie osób zawodowo uprawiających sporty.

Operacja wykonywana jest zwykle techniką artroskopową – do stawu biodrowego wprowadza się kamerę oraz narzędzia przez kilka niewielkich nacięć skórnych. Rzadko, w poważniejszych przypadkach, konieczne może być leczenie metodą otwartą, czyli z wykonaniem większego cięcia, aby uzyskać dobry dostęp do stawu biodrowego.

Zapraszamy na podstronę specjalizacji ortopedia po więcej informacji dotyczących leczenia konfliktu udowo-panewkowego w CMGamma.


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...