Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Baza wiedzy

Choroba Haglunda-Severa

2021-09-28

choroba haglunda severaChoroba Haglunda-Severa, inaczej choroba Severa lub pięta Severa jest zaliczana do jałowych martwic i dotyczy kości piętowej. Powodem jej powstania jest niedokrwienie i przeciążenie chrząstki wzrostowej guza piętowego. Bywa mylona z deformacją guza kości piętowej, zwanej deformacją Haglunda charakterystycznej dla dorosłych.

Choroba Haglunda-Severa Występuje najczęściej u aktywnych sportowo i szybko rosnących dzieci (zazwyczaj 8-13 lat) po okresie szybkiego wzrostu i zwiększenia obciążeń treningowych. Czynniki predysponujące do rozwoju pięty Severa to między innymi zaburzenia wzrostu kostnego, długotrwały ucisk i obciążenie pięty (wynikające np. z nadmiernie obciążających treningów czy źle dopasowanego obuwia), zaburzenia hormonalne, wady anatomiczne stóp, nadwaga lub otyłość, a także predyspozycje genetyczne.

Objawy choroby Haglunda-Severa

Objawy choroby Haglunda to między innymi:

Powyższe objawy świadczą o zaawansowanej chorobie. Początkowe objawy są łagodne i mogą nie zwracać na siebie uwagi pacjenta.

W diagnostyce różnicowej bardzo ważne jest wykluczenie uszkodzenia w obrębie ścięgna Achillesa oraz nieprawidłowości w kości piętowej takich jak torbiele czy chrzęstniaki.

Diagnostyka

Podstawą diagnostyki jest wywiad, badanie lekarskie uwzględniające przeprowadzenie odpowiednich testów diagnostycznych oraz badanie obrazowe. Zwykle wykonuje się zdjęcia rentgenowskie w kilku projekcjach. Pozwalają one wykluczyć zmiany kostne. Jeśli dodatkowo lekarz podejrzewa uszkodzenia w obrębie tkanek miękkich (np. ścięgna Achillesa) może zalecić wykonanie USG lub rezonansu magnetycznego.

Leczenie choroby Haglunda-Severa

Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana choroba Haglunda-Severa u dziecka jest leczona zachowawczo. Najważniejszym elementem jest fizjoterapia mająca na celu stworzenie warunków do zagojenia się przeciążonej chrząstki wzrostowej czyli zmniejszająca napięcie (ew. przykurcz) ścięgna Achillesa, korygująca ustawienie tyłostopia etc. Ważny jest również dobór odpowiedniego obuwia.  Zastosowanie znajdują również wkładki ortopedyczne. Leczenie zachowawcze obejmuje również stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji. Leki mogą być stosowane doustnie lub w formie miejscowej – maści lub żelu

Powrót do sportów i obciążania kończyny powinien odbywać się stopniowo, pod okiem fizjoterapeuty.


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...