Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Baza wiedzy

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

2019-05-09

 • 1. Jak działa endoproteza?

  Endoproteza stawu jest to implant zastępujący chory, zniszczony staw. Wymiana stawu z implantacją endoprotezy umożliwia sprawne, bezbolesne poruszanie się, a w niektórych przypadkach umożliwia powrót do amatorskiego uprawiania sportu.
 • 2. Jakie są wady i zalety endoprotez?

  Endoprotezoplastyka jak każda procedura medyczna ma swoje wady i zalety. Główną wadą jest konieczność poddania się operacji, następnie wygojenia stawu oraz poddanie się rehabilitacji. Oczywiście mogą pojawiać się również rożnego typu powikłania, prowadzące na szczęście rzadko do konieczności poddania się kolejnej operacji. Dodatkowo jak każda mechaniczna część również endoprotezy ulegają zużyciu się. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej endoprotezy.
 • 3. Dla kogo są przeznaczone endoprotezy?

  Endoprotezoplastyka jest procedurą przeznaczoną dla chorych ze zniszczonym stawem, u których inne możliwości leczenia nie mają szansy na powodzenie.
 • 4. Od czego zależy wybór konkretnej endoprotezy?

  Wybór odpowiedniej endoprotezy zależy od rodzaju i rozległości zniszczeń stawu, anatomicznych uwarunkowań jak również wieku i oczekiwań pacjenta. Dlatego należy przy wyborze endoprotezy dokładnie przeanalizować wyniki badań obrazowych oraz zebrać dokładny wywiad z chorym.
 • 5. Czy komórki macierzyste mogą zastąpić endoprotezę?

  Leczenie biologiczne przy użyciu np. koncentratów komórek macierzystych nie zastępuje wymiany stawu, jedynie może zmniejszyć dolegliwości i opóźnić ewentualne wszczepienie endoprotezy. Natomiast leczenie biologiczne, oszczędzające staw jest idealnym etapem dla pacjentów niekwalifikujących się do protezoplastyki jednak odczuwających dolegliwości bólowe.
 • 6. Czy po operacji wstawienia endoprotezy można uprawiać sport?

  Po wszczepieniu endoprotezy nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu, jednak musi być to dyscyplina, która nie obciąża w znacznym stopniu operowanego stawu. Wszystko zależy od kondycji pacjenta, siły oraz kontroli mięśniowej oraz co najistotniejsze oczekiwań chorego.
 • 7. Czy życie z endoprotezą jest w jakimś stopniu utrudnione?

  Życie po protezoplastyce ma swoje ograniczenia, jednym z głównych jest eliminowanie źródeł zakażeń, kontrole stomatologiczne, urologiczne oraz okresowe wizyty kontrolne celem ”przeglądu” endoprotezy. Jeśli chorzy stosują się do tych kilku zasad to życie po protezoplastyce uwalnia nas od bólu oraz pozwala na „normalne” funkcjonowanie.
Chirurgia biodra – dowiedz się więcej
Chirurgia kolana – dowiedz się więcej
Chirurgia barku – dowiedz się więcej

 

_____________________________________________

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, nie czekaj aż problem się pogłębi – skonsultuj się z naszymi specjalistami: 

 

☎️ +48 22 273 90 00
📧 kontakt@cmgamma.pl

 

 

Zobacz VIDEO:


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Zadaj pytanie
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...