Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Aktualność

Rola diagnostyki – kiedy warto zrobić badanie i dlaczego?

2017-10-30

RTG – Pierwszym, podstawowym badaniem w diagnostyce kolana są zdjęcia rentgenowskie wykonane w odpowiednich projekcjach w obciążeniu (stojąc) (AP, BOK, Merchant). Na podstawie obrazów RTG specjalista jest wstanie ocenić budowę i geometrię kolana, ustawienie elementów stawu względem siebie i uzyskać jeszcze wiele innych użytecznych informacji.

Badanie RTG nie powinno być nigdy pomijane, przed postawieniem jakiejkolwiek diagnozy – podkreśla dr n. med. Paweł Ambroziak, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz specjalista medycyny sportowej z Centrum Medycznego Gamma.

USG – badanie USG kolana jest doskonałym narzędziem do oceny stawu. W rękach doświadczonego lekarza badanie to umożliwia uzyskanie wielu wartościowych informacji, ale ma określone ograniczenia.

Niektóre obszary stawu mogą być w tym badaniu trudno dostępne lub niewidoczne. Do uzyskania kompletu informacji potrzebny jest też pełny zakres ruchu kolana – co w sytuacjach po urazie, gdy kolano boli, nie zawsze jest możliwe – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak, ortopeda Centrum Medyczne Gamma. – Dlatego przed wykonaniem takiego badania specjalista oceni, czy jest w stanie przy jego pomocy uzyskać odpowiedź na postawione pytania – dodaje.

Rezonans magnetyczny (MRI) – jest bardzo precyzyjnym badaniem zapewniającym możliwość dokładnej oceny tkanek stawu. Jednak nie każdemu Pacjentowi takie badanie jest potrzebne. Warto by decyzję o dalszych potrzebnych badaniach podjął specjalista po konsultacji medycznej z Pacjentem i ocenie problemu.

Tomografia komputerowa  (CT) – jest badaniem bardzo często wykorzystywanym w diagnostyce ortopedycznej, szczególne w precyzyjnej ocenie kości np. po złamaniu. Nigdy jednak nie powinno zastępować klasycznego badania RTG. Jest badaniem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie, dlatego decyzja o jego wykonaniu powinna być podjęta przez specjalistę po ocenie pacjenta.

Już dziś możecie umówić się na wizytę do dr Pawła Ambroziaka w Centrum Medycznym Gamma poprzez portal ZnanyLekarz lub telefonicznie: tel. 22 273 90 00 /kontakt@cmgamma.pl


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...