Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Aktualność

Lekarze CM Gamma dla Tygodnika Wprost

2018-01-19

Agnieszka Fedorczyk: Jakie problemy z kolanem mogą przywieść człowieka do ortopedy?

Dr Paweł Adamczyk specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu: Najczęściej ból lub ograniczenie ruchomości. Zazwyczaj dolegliwości pojawiają się po ewidentnym urazie czy przeciążeniu lub stopniowo nasilają się (najczęściej w procesie zwyrodnieniowym lub uszkodzeniach chrząstki czy łąkotki).

Proszę o wyjaśnienie na przykładach.

Dr Paweł Adamczyk: Zmiany pourazowe, częściej dotyczą osób młodych, które wiedzą (zazwyczaj) co mogło spowodować problem z kolanem – upadek na nartach, narta się nie wypięła, chrupnęło coś w kolanie w trakcie biegania, zaczęło boleć po ćwiczeniach na siłowni (np. po przysiadach z dużym obciążeniem) itp.

Uściślijmy, młody pacjent to…?

Dr n. med. Paweł Ambroziak, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalista medycyny sportowej: Zwykle mówi się o osobie między 40 a 50 rokiem życia. Jednakże te granice przesuwają się. Niejeden 60. czy 65-latek jest biologicznie młodszy niż 30, czy 40-latek. Sprawność organizmu zależy od regularnie wykonywanej aktywności fizycznej. Ruch utrzymuje nas w dobre formie. Aktywność fizyczna może zastąpić lekarstwo, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu.

A problemy związane z kolanami u osób starszych związane są z …?

Dr Paweł Adamczyk: Najczęściej z szeroko rozumianymi zmianami zwyrodnieniowymi, czyli mówiąc kolokwialnie ze zużyciem się stawu. Ból zwyrodnieniowy nie pojawia się nagle, jest bólem przewlekłym. Ten ból był już wcześniej, ale w pewnym momencie nasilił się i skłonił pacjenta do wizyty u ortopedy. Wcześniej wystarczyło trochę posmarować maścią, odpocząć i był spokój na jakiś czas. Teraz nie. Często jest to proces zaawansowany, a w związku z tym po większym wysiłku (jak np. porządki na działce), nawraca „woda w kolanie” (czyli wysięk), nasila się ograniczenie zakresu ruchomości (najczęściej brak pełnego wyprostu) oraz ból jest większy niż zwykle.

Dr n. med. Michał Szyszka, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Centrum Medyczne Gamma w Warszawie:Osoby starsze akceptują więcej, jeśli chodzi o ból. Wytrzymują dłużej to, co dla młodszych byłoby nie do pomyślenia. Nie chodzi tylko o ból, ale też np. ograniczenia zakresu ruchomości. Kolano przestało się prostować, o czym człowiek zorientował się już jakiś czas temu. Ma to kolano w przykurczu, ale jeszcze go nie boli, I to jest moment, kiedy młodszy pacjent zaczyna szukać pomocy u lekarza. Starszy częściej przychodzi z mocno już nasilonym bólem. Ból powoduje stałe napięcie, zdenerwowanie, zaburzenia snu, bo nie można ułożyć się wygodnie. Często nie o ból kolana chodzi, lecz właśnie o zaburzony sen.

Całość wywiadu do przeczytania na stronie internetowej Wprost: http://zdrowie.wprost.pl/zdrowie/10098802/kolano-w-roli-glownej.html


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...