Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Aktualność

Dostępne metody leczenia w okolicach stawu biodrowego

2017-07-21

Proces leczenia schorzeń biodra oraz wybór metody leczenia uzależniony jest od wielu czynników m.in. wieku pacjenta oraz przede wszystkim patologii, którą zajęty jest staw.

Istotnym i często pomijanym problem w leczeniu chorób w stawie biodrowym są uszkodzenia tkanek tworzących staw biodrowy – bez pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w samym stawie tzn. uszkodzenia chrząstki, obrąbka stawowego, mięśni stabilizujących oraz napędzających staw biodrowy. Nową dostępną metodą oraz „arsenałem” leczenia w tym zagadnieniu jest artroskopia stawu biodrowego. Podczas artroskopii możemy naprawić obrąbek, chrząstkę stawową, zlikwidować konflikt udowo – panewkowy czy naprawić mięśnie stabilizujące biodro.

Artroskopia stawu biodrowego, to najnowsze osiągniecie medycyny w leczeniu schorzeń i urazów w okolicach biodra – mówi lek. Michał Szyszka, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma.

Ważnym zagadnieniem w chwili pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym u pacjenta, jest zaopatrzenie go w nowoczesną, dobrą i jednocześnie sprawdzoną endoprotezę. W Centrum Medycznym Gamma wykonujemy zabiegi endoprotezoplastyki przy użyciu wszystkich wiodących implantów dostępnych w światowej dziedzinie ortopedii. W rezultacie każdy z naszych Pacjentów po konsultacji z lekarzem otrzymuje taki implant, jaki dla niego będzie najlepszy – z uwzględnieniem płci, wieku, aktywności fizycznych oraz oczekiwań życiowych

W takich przypadkach u Pacjentów najlepsze endoprotezy, to takie, które najdłużej „przeżywają” – informuje lek. Michał Szyszka – To tak, jak porównamy się do samochodów – na rynku są ładne i szybkie, ale także wyróżniamy bezawaryjne. W przypadku endoplastyki niekoniecznie Ferrari będzie najlepszym rozwiązaniem, tylko model endoprotezy, w których artykulacja, czyli połączenie głowy panewką ma najmniejszą ścieralność – podkreśla.

Dostępne metody leczenia oferują endoprotezoplastykę całkowitą lub kapoplastykę. Zaletą kapoplastyki jest niewielkie usunięcie kości w stawie biodrowym u Pacjentów. – Endoprotezoplastyka powierzchniowa pozwala wymienić nam tylko chrząstkę stawową – informuje lek. Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma. – Natomiast endoprotezoplastyka całkowita w większym stopniu ingeruje w staw biodrowy i wiąże się z resekcją kości, usunięciem głowy, szyjki kości udowej i osadzaniem trzpienia – dodaje.

Wybór odpowiedniego procesu leczenie jest ustalany w Centrum Medycznym Gamma indywidualnie z każdym Pacjentem podczas konsultacji medycznej oraz po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych. – Zawsze staramy się dopasować i wybrać najlepszą metodę leczenia do danej potrzeby Pacjenta – mówi lek. Michał Szyszka.

Natomiast w sytuacjach, gdy tkanki tworzące staw biodrowy nie są w znacznym stopniu uszkodzone posiłkujemy się leczeniem biologicznym – podawaniem poprzez zastrzyk płytkopochodnych czynników wzrostu lub komórek macierzystych, które umożliwiają szybszą regenerację tkanki.

Tkanka chrzęstna jest bardzo trudno regenerującą się tkanką, ale w niektórych zakresach i przypadkach u Pacjentów mamy taką możliwość – mówi lek. Michał Szyszka. – Dlatego podajemy najczęściej komórki macierzyste pochodzenia tłuszczowego bądź szpiku kostnego – dodaje.

Dlaczego ta metoda? – To małoinwazyjny sposób leczenia schorzeń w stawie biodrowym i w żaden sposób nie zamyka nam drogi do innych metod leczenia – informuje lek. Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma. – Warto podkreślić, że komórki macierzyste pozwalają chorym bardzo szybko wrócić do zdrowia oraz co najważniejsze przy tej metodzie nie ingerujemy mocno w strukturę stawu – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Leczenie stawu biodrowego za pomocą czynników wzrostu komórek lub macierzystych to doskonałe rozwiązanie dla osób młodych oraz energicznych, którym zależy na szybkim powrocie do aktywności sportowych.


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...