Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Aktualność

Cukrzyca. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka

2016-11-15

Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a nawet połowa diabetyków może nie wiedzieć, że choruje na cukrzycę. Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zachęcamy do przeczytania tekstu Katarzyny Kosałki, który opublikowany został w portalu dajemyrade.pl.

Profilaktyka

Aby uniknąć zachorowania na cukrzycę, ważna jest więc odpowiednia profilaktyka. Cukrzycy łatwiej jest bowiem zapobiegać, niż ją leczyć. Gdy już zachorujemy, jesteśmy skazani na jej leczenie do końca życia, co jest związane z codziennym kontrolowaniem swojego stanu zdrowia. To co najważniejsze czyli zdrowa dieta, składająca się z regularnych i niezbyt obfitych, zbilansowanych posiłków (co ok. 3-4h). Dieta powinna być zrównoważona i dostosowana indywidualnie do danej osoby, a w przypadku nadwagi/otyłości – mieć działanie redukcyjne.

Ogromny wpływ na zapobieganie cukrzycy ma także odstawienie używek. Szczególnie papierosy są pod tym względem bardzo niebezpieczne. Każdy wypalony papieros potrafi podnieść stężenie cukru we krwi, a wypalanie jednej paczki dziennie, zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o 60%. Niepożądane jest oprócz tego nadmierne spożywanie napojów alkoholowych.

W profilaktyce cukrzycy ogromną rolę posiadają także regularne badania, szczególnie po 45. roku życia lub gdy znajdujemy się w grupie ryzyka. Powinno się wówczas, co pewien czas (u osób obciążonych – co najmniej raz na pół roku) badać krew pod względem poziomu glukozy, a także mierzyć ciśnienie krwi i kontrolować poziom lipidów we krwi.

 


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...