Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Aktualność

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

2017-07-13

Problem schorzeń w stawach obejmuje przeważnie dużych, przenoszących obciążenia stawów kończyn dolnych – stawu biodrowego lub kolanowego, ale może także ulokować się w okolicach każdego stawu, jak również w obrębie kręgosłupa. U Pacjentów z chorobą zwyrodnieniową dochodzi do zniszczenia chrząstki stawowej powstania wokół stawu wyrośli kostnych  – ograniczających zakres ruchu w stawie.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego bazuje na usunięciu uszkodzonego elementu organizmu i zastąpieniu go elementem sztucznym (implantem), który przejmuje funkcję usuniętej struktury.

Niezwykle istotnym zagadnieniem w chwili pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym u Pacjenta, jest zaopatrzenie go w nowoczesną, dobrą i jednocześnie sprawdzoną endoprotezę. W Centrum Medycznym Gamma wykonujemy zabiegi endoprotezoplastyki przy użyciu wszystkich wiodących implantów dostępnych w światowej dziedzinie ortopedii. W rezultacie każdy z naszych Pacjentów po konsultacji z lekarzem otrzymuje taki implant, jaki dla niego będzie najlepszy – z uwzględnieniem płci, wieku, aktywności fizycznych oraz oczekiwań życiowych.

W takich przypadkach u Pacjentów najlepsze endoprotezy, to takie, które najdłużej „przeżywają” – informuje lek. Michał Szyszka – To tak, jak porównamy się do samochodówna rynku są ładne i szybkie, ale także wyróżniamy bezawaryjne. W przypadku endoplastyki niekoniecznie Ferrari będzie najlepszym rozwiązaniem, tylko model endoprotezy, w których artykulacja, czyli połączenie głowy z panewką ma najmniejszą ścieralność – podkreśla.

Na szczęście współczesne endoprotezy, poza dłuższym okresem rehabilitacji, wolniej się zużywają i mają mniejszą tendencję do zwichnięcia – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Gamma. – Pacjent po totalnej endoprotezoplastyce biodra może wrócić do pełnego funkcjonowania w okresie 6 miesięcy – dodaje.

Kapoplastyka stawu biodrowego metodą BHR

Kapoplastyka metodą BHR (Birmingham Hip Resurfacing) w endoprotezoplastyce stawu biodrowego  zastępuje powierzchnie stawowe.

Zaletą kapoplastyki jest niewielkie usunięcie kości w stawie biodrowym u Pacjentów, którą osłania się tzw. Kapą, czyli implantem o kształcie półkuli – informuje lek. Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma.  – Dodatkowo elementy „kapy” w metodzie BHR wykonane są ze stopu chromowo-kobaltowego, który poddawany wcześniej precyzyjnej obróbce w celu uzyskania wysokiej jakości powierzchni o dużej gładkości, pozwala uzyskać mniejszy efekt tarcia i zużycia w stawie biodrowym – podkreśla lek. Michał Szyszka.

W przypadku, gdy lekarz zakwalifikuje Pacjenta do wykonania kapoplastyki metodą BHR, to Pacjent zyskuje czas i dodatkowe możliwości, ponieważ rehabilitacja po tego typu zabiegu trwa krócej niż po całkowitej endoprotezoplastyce.

Metoda BHR daje też możliwość wcześniejszej mobilizacji zakresu ruchów i powrotu do aktywności sportowej – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Gamma. – Pacjent już po 3 miesiącach ma pełny funkcjonalny zakres ruchów i może rozpocząć rekreacyjne uprawianie sportu, bez obciążeń uderzeniowych – dodaje.

Dlaczego metoda BHR?

Kapoplatyska, czyli małoinwazyjne leczenie schorzeń w stawie biodrowym jest uznawana za najlepszą spośród metod wymiany stawu biodrowego oferowanych na rynku. – Kapoplastyka jest najmniej inwazyjną z dostępnych obecnie metod plastyki stawu biodrowego, a dodatkowo najbardziej skuteczną, jeśli chodzi o przywrócenie pacjentowi takiej samej sprawności fizycznej jak przed chorobą – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Odpowiednia fizjoterapia

Przywrócenie Pacjentowi sprawności po zabiegu wymagają niezwykle starannie zaplanowanej i przemyślanej fizjoterapii. Fizjoterapia przy użyciu technik terapii manualnej, relaksacji mięśni i mobilizacji powięzi wspomaga odzyskiwanie zakresu ruchów.

Poprzez czucie głębokie przywracamy prawidłowe wzorce ruchowe, które wykorzystywane są w kolejnych etapach rehabilitacji do treningu oporowego i stabilizacyjnego – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta Centrum Medycznego Gamma. – Bardzo ważne w tym procesie jest odtworzenie prawidłowego stereotypu chodu i przywrócenie równowagi obciążeń w stawie, tak, aby przykurczone mięsnie stały się elastyczne, a osłabione zwiększyły siłę – dodaje.

Zabiegi operacyjne w stawie biodrowym pozwalają na odstawienie kul po 4-6 tygodniach i wykonywanie aktywności dnia codziennego bez bólu i ograniczeń.

Sprawdź opinie o naszym lekarzu na portalu ZnanyLekarz: https://www.znanylekarz.pl/michal-szyszka/ortopeda-chirurg/warszawa


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...