Odwiedź nas również na:
Umów się online
Znajdź Specjalistę - button

Aktualność

Ból kręgosłupa – leczenie metodą DiscoGel

2017-02-06

Ból kręgosłupa – choroba cywilizacyjna

Bóle kręgosłupa dotykają coraz więcej osób, stają się wręcz chorobą cywilizacyjną. Wpływa na to wiele czynników, między innymi siedzący tryb życia, nadwaga czy brak ruchu. Lekarze pierwszego kontaktu coraz częściej kierują do ortopedów i neurochirurgów pacjentów z przewlekłymi chorobami kręgosłupa. Jedną z najczęstszych chorób kręgosłupa jest dyskopatia. Wśród małoinwazyjnych metod jej leczenia ważne miejsce zajmuje DiscoGel.

Sześć najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych/chorób przewlekłych

wykres - bol kregoslupa

Źródło: Badanie GUS, grudzień 2015 r. „Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r.”

Zwyrodnienia kręgosłupa to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, której sprzyjają siedzący tryb życia, stres i brak aktywności fizycznej. Dopóki można, trzeba powstrzymywać jej postęp poprzez działania profilaktyczne – zmianę diety, uprawianie sportu czy rehabilitację. Kiedy jednak niezbędna okazuje się operacja coraz częściej stosowane są małoinwazyjne chirurgiczne metody leczenia. Centrum Medyczne Gamma, jako jedyne w województwie mazowieckim, proponuje leczenie z zastosowaniem preparatu DiscoGel. Jego działanie polega na podaniu do wnętrza dysku preparatu powodującego jego strukturalną przebudowę oraz bezpośrednie działanie przeciwbólowe. Jest to innowacyjne i bezpieczne rozwiązanie, które można zastosować w dyskopatii lędźwiowej, szyjnej oraz piersiowej. Co ważne, nawet w przypadku zmian na różnych odcinkach kręgosłupa można przeprowadzić leczenie wielopoziomowe podczas jednego zabiegu.

Wskazania do zabiegu z użyciem preparatu DiscoGel

Jak tłumaczy specjalista neurochirurgii i neurotraumatologii, dr n. med. Radosław Michalik, który w Centrum Medycznym Gamma wykonuje zabiegi z wykorzystaniem preparatu DiscoGel do zabiegu kwalifikują się pacjenci zarówno z bólami kręgosłupa jak i zespołami korzeniowymi takimi jak rwa kulszowa lub ramienna w przypadku dyskopatii szyjnej. O kwalifikacji bardziej decyduje obraz Rezonansu Magnetycznego niż rodzaj dolegliwości bólowych.

Niestety nie każdy pacjent może skorzystać z tej metody leczenia. Jak w przypadku każdej metody inwazyjnej, nie można pominąć próby leczenia zachowawczego, na które składa się fizjoterapia oraz, tam gdzie to konieczne, redukcja wagi ciała. Do zabiegu nie kwalifikują się pacjenci z osłabieniem siły mięśniowej, np. w przypadku niedowładu lub porażenia w zakresie kończyn, oraz pacjenci u których doszło do sekwestracji dysku, czyli całkowitego wypadnięcia części dysku do kanału kręgowego. Przeciwskazaniem do wykorzystania metody DiscoGel są także sytuacje, gdy wysokość dysku jest poniżej 50 % prawidłowej oraz gdy w obrazach radiologicznych widoczne są zaawansowane zmiany kostne w postaci osteofitów. Chorzy tacy wymagają zazwyczaj pilnego leczenia operacyjnego.

Od października 2015 roku, kiedy to rozpoczęliśmy w CM Gamma leczenie z zastosowaniem preparatu DiscoGel, zoperowałem 27 chorych z dyskopatią lędźwiową oraz dwóch z dyskopatią szyjną (od 1 do nawet 4 poziomów u jednego chorego). W zdecydowanej większości zabiegi dotyczyły dyskopatii lędźwiowej L4-L5 lub L5-S1 lub obu tych poziomów na raz – tłumaczy dr Michalik, dodając, że u ponad 70% chorych z dyskopatią lędźwiową wystąpiła znaczna poprawa i osoby te są bardzo zadowolone z zabiegu (u 3 z nich doszło do całkowitego ustąpienia dolegliwości).

[mk_button dimension=”three” size=”medium” outline_skin=”dark” bg_color=”#00c8d7″ text_color=”light” icon=” url=”” target=”_self” align=”left” id=”Buton ID” margin_top=”0″ margin_bottom=”15″]Problem z kręgosłupem? Umów się na wizytę, zadzwoń: +48 22 273 90 00[/mk_button]

Zabieg i co dalej

Zabieg trwa około 30 minut (w przypadku dyskopatii lędźwiowej) i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą śródoperacyjnego aparatu rentgenowskiego. Chirurg wprowadza igłę do środkowej części dysku. Następnie podawany jest DiscoGel – jego rozprzestrzenianie się w dysku widoczne jest na monitorze aparatu rentgenowskiego. Jest to metoda wpływająca na strukturę dysku a nie powodująca jego częściowe usuwanie zachowana zostaje wysokość krążka międzykręgowego. Zasadniczo zabieg nie jest bolesny, choć nie należy także do najprzyjemniejszych – pacjenci mogą odczuwać lekki ból i rozpieranie podczas podawania leku.

Po zabiegu pacjent musi 3 godziny leżeć w szpitalu pod obserwacją pielęgniarek i lekarza. Potem chory wraca do normalnego funkcjonowania ze szczególnym przestrzeganiem zasad ogólnego podejścia do zdrowego kręgosłupa, czyli:

Dodatkowo przez 3 miesiące od zabiegu pacjenta obowiązuje zakaz dźwigania, noszenia ciężkich przedmiotów, unikanie skrętów i zgięć tułowia. Dr Michalik podkreśla, że nie ma konkretnej rehabilitacji po zabiegu Discogel, jest ona zalecana tym osobom, które powinny zmienić styl życia, wzmocnić mięśnie czy wrócić do prawidłowej wagi ciała.

DiscoGel – efekty

Wśród pacjentów u których zastosowałem DiscoGel nie odnotowaliśmy nawrotów choroby, czyli pogorszenia po wcześniejszej poprawie. Byli pacjenci, którym zabieg albo nie pomógł, albo mimo poprawy nadal nie są zadowoleni ze swojego stanu – mówi dr Michalik, podkreślając, że bardzo ważne jest to, że przeprowadzenie zabiegu Discogel nie stanowi w przyszłości przeciwwskazania do zastosowania jakiejkolwiek innej metody leczenia operacyjnego.
___________

Metoda DiscoGel została rozpowszechniona we Francji przez Prof. J. Theron w 2007 roku. Skuteczne zastosowanie preparatu zostało poparte badaniami naukowymi przeprowadzanymi w ośrodkach we Francji, Niemiec i Włoszech. Potwierdzono w nich wysoką skuteczność terapeutyczną leczenia. Technika ta nie wymaga hospitalizacji – jest to procedura jednego dnia.

W 2015 roku preparat został wprowadzony do Polski. Centrum Medyczne Gamma jest jedynym ośrodkiem w województwie mazowieckim, w którym przeprowadzany jest zabieg DiscoGel. Obecnie w CM Gamma zabieg ten przeprowadzają: dr n. med. Radosław Michalik oraz dr n. med. Mariusz Głowacki.

Jak wygląda zabieg leczenia dyskopatii lędźwiowej możecie obejrzeć na kanale CM Gamma na Youtube.

 


Bądź na bieżąco

Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie drogą elektroniczną przez Centrum Medyczne Gamma Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji handlowych, zgodnie z Ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Informacje o administratorze danych osobowych
© Copyright 2024 CM gamma | Polityka Prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Zadaj pytanie
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...